Kamuda Yeni Sistem! Memurlara Prim Dönemi Başlıyor

Kamu memurlarında yeni bir sistem başlıyor. Devlet memurlarına daha fazla yapacakları işler için iş başına prim ödemesi yapılacak.

Kamuda Yeni Sistem! Memurlara Prim Dönemi Başlıyor

Devlet kurumlarında kadrolu bir şekilde çalışan kişiler memur olarak nitelendirilmektedir. Bu kişiler kamu personeli unvanıyla devlet adına çalışır. Eğer yasalarca belirlenen ölçütlere uyduğunuz taktirde emekli olana kadar memurluğa devam edebilirsiniz. Ayrıca yeşil pasaport gibi bir ayrıcalığa, hafta sonu tatillerine ve resmi tatillere de hak kazanmış olursunuz. Kamuda, özel sektöre göre daha rahat şartların olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bu kez özel ile kamu arasında benzerlik oluşturacak bir karara imza atıldı. Özelde performansa göre verilen prim sistemi memurlara da uygulanacak.

Devlet memuru olmanın belirli şartları vardır. Her memur adayı kendi alanlarını belirmek zorundadırlar. Alan belirledikten sonra KPSS sınavına girmeniz gerekmektedir. ÖSYM bünyesinde yapılan KPSS sınavı ilkokul, ortaokul ve lisans düzeyinde yapılmaktadır. Böylece farklı alanlarda memurluk elde etme imkanınız doğar. Eğer üniversitede öğretmenlik okursanız KPSS sonrası öğretmen olabiliyorsunuz. İlkokul ve ortaokul düzeyinde ise bekçilik, hizmetli, aşçı gibi düşük dereceli memur olmaya hak kazanıyorsunuz. KPSS için son dakika gelişmelerini takip ederek bilgilendirme sahibi olabilirsiniz.

PRİM SİSTEMİ NEDİR?

Bir iş yerinde çalışıyorsanız ve üstün bir performansla çalışıyorsanız prim almaya hak kazanabilirsiniz. Böylelikle işinize severek yapacak, işinizi sahiplenecek ve büyük bir özveriyle çalışmaya devam edeceksiniz. Prim maaşa dahil değildir. Ek performansınıza göre size prim ödemesi yapılır. Herhangi bir kesintiniz olmaz. Yeni dönemle birlikte memurlara prim dönemi başlayacak.

MEMURLARA PRİM

Prim konusunda devlet ve özel arasında bir fark kalmıyor. Memura prim ödeme dönemi başlıyor. Bu şekilde memurlardan yüksek performans elde edilmesi bekleniyor. Sevindirici haber sonrası büyük çalışmalar ortaya koyan, işinde özveriyle çalışan kişilere hak ettiği prim devlet tarafından ödenecek. Prim maaşınızla birlikte hesabınıza yatacak.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2019, 08:24

YORUM EKLE