Kıdem Tazminatı Fonu Nedir? Ne Anlama geliyor? Kıdem Tazminatı Kaldırılacak mı? İşte Yeni Çalışma Detayları

Kıdem tazminatı ile ilgili yeni bir çalışma gündeme geldi. Kıdem tazminatı kaldırılıyor mu? Yeni çalışmada kıdem tazminatı fonu kurulacak ve kıdem tazminatı ile ilgili pek çok hususta değişikliğe gidilecek. Bu gelişmelerin ardından kıdem tazminatı fonuna pek çok işçi sendikasından tepki geldi.

Kıdem Tazminatı Fonu Nedir? Ne Anlama geliyor? Kıdem Tazminatı Kaldırılacak mı? İşte Yeni Çalışma Detayları

Kıdem tazminatı konusunda yeni çalışmaların olacağı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanmıştı. Berat Albayrak’ın bu açıklamalarının ardından kıdem tazminatı fonunda nasıl bir sistem oluşturulacağı araştırılmaya başlandı.

Bu gelişmeler sonrasında kıdem tazminatı fonu ile alakalı Disk’ten bir açıklama geldi. Disk bu konunun tekrardan gündem getirilmesinden rahatsız olduğunu ve kıdem tazminatının fona devredilmesinin kıdem tazminatının miktarını azaltacağını ifade etti. Kıdem tazminatı fonunun işçiyi mağdur edeceğini belirtildi ve açıklamaya şu şekilde devam edildi: “Hükümeti kapanmış bir tartışmayı açmaması için uyarıyoruz. Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir. Tartışmayacağız ve kabul etmeyeceğiz. Kıdem tazminatı fonu ile zorunlu hale getirilecek BES’in “entegre edilerek”, tıpkı İşsizlik Sigortası Fonunda yapıldığı gibi işverenleri ve bankaları fonlamak için kullanılması, krizde yüzde 99’un haklarının gasp edilerek yüzde 1’e kaynak aktarılması asla kabul edilemez. Bakan Albayrak’ın slayt sunusu krizden çıkış için gerçekçi ve adil hedefler içermek bir yana krizin faturasını emekçilere ve halka yüklemeyi öngörmektedir. Hükümeti kıdem tazminatının fona devri, zorunlu BES ve reform adı altında sosyal güvenlik haklarını kısıtlayacak adımlar atmaması konusunda uyarıyoruz. Ekonomik krizden çıkış için öncelikle demokratik hukuk devletini tesis edecek adımların atılması ve krize karşı emeğin haklarını koruyacak sosyal politika önlemlerinin alınması gerekiyor.” Disk net bir şekilde mevcut hükümeti uyardı ve ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durum düşünüldüğünde işçi kısmının daha da ezileceğini ifade etti.

“Kıdem tazminatı fonu işçileri güvensiz bırakacak”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba kıde tazminatı fonu ile ilgili olarak, AK Parti’nin tek amacının işçilerin kırmızı çizgisi olan kıdem tazminatı güvencesini yok etmeye çalıştığını söyledi.

AK Parti hükümetinin kıdem tazminatı konusunda daha önceden de denemelere girdiğini ifade eden Ağbaba, kıdem tazminatının 83 senelik bir tarihinin olduğunu ve bu tazminatın işçilerin son kalesi olduğunu belirtti. Kıdem tazminatı fonunun işçileri güvensiz bir ortama sürükleyeceğini belirten Ağbaba, bu fona işçi sendikalarının hepsinin karşı çıktığını söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, kıdem tazminatı ve BES entegrasyonu ile beraber 5 senede sistemde biriken fonların milli gelirin %10’undna fazla olacağını iddia edenleri ise yalanladı. Bu sistemden hükümete yakın firmaların yararlanacağını belirten Ağbaba, kıdem tazminatı CHP olarak fonuna sonuna kadar karşı olacaklarını ifade etti.

Hak-İş genel Başkanı Mahmut Arslan bu konu ile ilgili olarak, TİSK’in temsil ettiği kesimin dışında kalan pek çok işverenin işçiye kıdem tazminatı vermekten sakındığını belirtti. Kıdem tazminatı fonuna sadece Hak-İş sıcak bakıyor. Ancak, Hak-İş’in çözüm önerileriyle işverenlerin çözüm önerileri arasında çok büyük farklar var.

Arslan, kıdem tazminatında şu anda kullanılan sistemdeki eksikliklerin giderilmesi istediklerini belirterek, işverenlerin kıdem tazminatı ödemekten kurtulmaya çalıştıklarını ifade etti.

Dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ise kıdem tazminatı ile ilgili olarak, ortak bir düzenlemeyle işin içinden çıkılması gerektiğini ve yaptık oldu anlayışının faydalı olmayacağını ifade etti.

TÜRK-İŞ Başkanı kıdem tazminatının kırmızı çizgi olduğunu belirtti.    

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, son günlerdeki kıdem tazminatı konusundaki çalışmalara tepki için 1 Mayıs’ta “kırmızı çizgime dokunma” mesajını vereceklerini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2019, 22:32

YORUM EKLE