Kopya imeilere ve kaçak telefonlara af geliyor

Dünyadaki tüketim çılgınlığının en büyük göstergelerinden olan cep telefonları hakkında yeni düzenlemeler yapılıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcı Fatih Satan, Türkiye’de bulunan 270 milyon cihazdan 70 milyonundan 7 yıldır sinyal alınamadığını aktardı. Sinyal alınamayan cihazların IMEI numaraları mobil sistemden silinerek etkisiz hale getirilecek.

Kopya imeilere ve kaçak telefonlara af geliyor

Tüketim çılgınlığının en büyük göstergelerinden biri olan cep telefonları ile ilgili Meclis’te görüşme düzenlendi. Ancak bu görüşme, Türkiye’de kaçak durumda bulunan telefonlarla  ilgili ‘torba yasa teklifi’ olarak gerçekleşti. Ulaştırma ve Altyapı abakan Yardımcısı Fatih Sayan, Türkiye’de 80 milyon vatandaşınüzerinde kayıtlı görünen 270 milyon adet cep telefonu bulunduğunu, bu cihazların 70 milyonundan 7 yıldır hiçbir sinyal alınmadığını açıkladı. Kullanılmayan telefonların seri numaralarını (IMEI) kopyalayıp yeni cihazlarına aktaran kişiler ile ilgili yeni bir düzenleme yapılacağı bildirildi.

Bakan Yardımcısı Fatih Sayan, Ülkemizde sisteme kayıtlı olmayan hiçbir cihazın kullanılamayacağını, yeni bir düzenlemenin geleceğini aktardı. Buna göre, 7 yıl veya daha fazla süredir çalıştırılmayan, yani sinyal alınmayan yaklaşık 70 milyon adet cep telefonunun mobil sistemden silineceği açıklandı. Bu cihazların seri numaralarını (IMEI) kaçak yollarla ülkeye sokulmuş olan kayıtsız cihazlara kopyalayan kişilerin ise 250 Türk Lirası ödeyerek cihazlarını kullanmaya devam edebileceğini duyurdu. Aynı zamanda mobil operatörler aracılığıyla taksitle alınan cep telefonlarının ödenmeyen taksitleri nedeniyle operatörlerin mağdur olduğu ve bunun önüne geçileceğini de aktardı.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2019, 15:42

YORUM EKLE

Popüler Haberler