Koronanın yayılamadığı o şehir!

Tüm dünyayı esir alan korona virüs vakaları ülkemizde tüm şehirlerde alınan tedbirlere rağmen ilerlemeye ve can almaya devam ediyor. Ancak Mersin tedbirlere ve evkal çağrılarına çok sıkı bir şekilde uyduğu için büyükşehirler içinde en az vakaya sahip il konumunda.

Koronanın yayılamadığı o şehir!

Korona virüs ile mücadele kapsamında ülkemizde tüm kurumla seferber olmuş durumda. Salgının önüne geçilmesinde en önemli faktör ev kalıp izolasyonu sağlamak. Bu sebeble alınan kararlar arasında 20 yaş altı 65 yaş üstü kişilerin sokağa çıkması yasak ve diğer vatandaşlarımızında sahil, park, piknik alanlarına girişi yasak.Mersin şehride bu kararlara en sıkı uyan büyükşehirlerimizden.

Mersin’de sahiller tamamen boşalırken, polisler sürekli devriye atıyor. Ayrıca Adnan Menderes Bulvarı boyunca da park yasağı uygulanırken, hiç kimsenin sahile girişine izin verilmiyor.

Normal zamanda özellikle araç trafiği yönünden çok yoğun olan bulvarlarda tek tük araç geçerken, kentin meydanları da tamamen boşaldı.

İnsanların en işlek kullandığı İstiklal, Atatürk, Silifke ve Kuvayi Milliye caddeleri ile Kushimato ve Alanya sokaklarında da insan yoğunluğu ciddi oranda azalırken, birçok esnaf da dükkanını açmamaya başladı. Kent büyük oranda sessizliğe bürünürken, vatandaşların büyük bir kısmı yetkililerin çağrısına uyuyor.

BÜYÜKŞEHİRLER ARASINDA EN AZ VAKAYA SAHİP KENT

‘Evde Kal Türkiye’ çağrısına büyük oranda uyan Mersinliler, bu sayede vaka sayısının artmasının da önüne geçti. Mersin bu anlamda iller arasında alt sıralarda yer alırken, büyükşehirler içinde ise en az vakaya sahip il konumunda. Şu anda kentte 30 vaka varken, virüs kaynaklı 1 kişi hayatını kaybetti.

Öte yandan, sağlık tesisleriyle de virüse karşı hazır olan kentte, özellikle Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi bin 300 yatak kapasitesiyle salgınla mücadele ediyor. Virüs kaynaklı gelen hastaların ikinci bir kişiyle buluşturmadan doğrudan müdahale edildiği hastanede, üst düzey önlemler alındı


YORUM EKLE

Popüler Haberler