KYK Borçları Silinecek mi? Borçların Silinmesi için Kanun Teklifi Verildi! KYK Kredi Borçları Yeniden Gündeme Alındı

KYK borçları siliniyor mu? KYK borçlarının silinmesi yeniden mecliste masaya yatırıldı. Binlerce zor durumda mezun öğrencinin merakla beklediği kyk affı yasası detayları hakkında bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

KYK Borçları Silinecek mi? Borçların Silinmesi için Kanun Teklifi Verildi! KYK Kredi Borçları Yeniden Gündeme Alındı

KYK Borçları Yine Gündeme Alındı

Lisans ve Lisansüstü öğrencilerinin en büyük isteklerinden birisi KYK  kredi borçlarının silinmesidir. Dolayısıyla güzel haberin verilmesi milyonlarca genci mutlu edecek. Son zamanlarda KYK Kredi borçlarının silinmesiyle ilgili düzenleme tekrardan masaya yatırıldı, bu borçların silinmesi ise düzenlemenin TBMM’de kabul edilmesiyle mümkün olabilecek.

Yükseköğrenim Kurumu Kredi borçlarının silinmesi ile alakalı düzenleme tekrardan masaya yatırılırken merak konusu olan soruları Buket Aydın’la Kanal D Ana Haber inceledi. KYK borçlarının silinmesi talebinde bulunuldu.

KYK borçlarının silinmesiyle alakalı daha önceden bir kanun teklifi yapılmıştı. Bu kanun teklifini muhalefet partinin milletvekilleri sorulardan oluşan önergeler şeklinde meclise sunmuşlardı. CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Anadolu’nun gariban çocuklarının velilerinden gelen şikayetleri göz ardı etmeyerek bu meseleyi meclise aktardı.

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, geri ödemesiz burstan her üniversite kapsamındaki öğrencinin yararlanabiliyor olması gerektiğini söyledi. Bunun sosyal devletin bir gereği olduğunu ifade eden Şevkin, Kredi Yurtlar Kurumu’nun geri ödemeli ve geri ödemesiz olarak 2’ye ayrılan kredi sistemini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıyarak, bu ayrımın yok edilmesi gerektiğini belirtti.

Müzeyyen Şevkin, buna bağlı olarak Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nca yazılı bir şekilde cevaplandırılmasını talep ederek bir takım sorular sordu. Bu soruları aşağıda sizler için sıraladık.

1- Kredi Yurtlar Kurumu’ndan burs alan öğrencilerin aldıkları bu burs hangi şartlarda öğrenim kredisine dönüşmektedir?

2- Tüm öğrencilere geri ödemeli olduğu bilinen öğrenim kredisi verilmektedir ancak öğrenim bursu alacak öğrenciler hangi yöntemlerle belirlenmektedir?

3- Anadolu’daki ihtiyaç sahibi aileler öğrenci çocuklarının ‘burs’ alamamasından yakınmaktadır. Bu konunun araştırılması ve sorunun giderilmesine yönelik bir çalışmanız mevcut mudur?

4- Yoksul halk çocukları için öğrenim bursu alanını genişletmeyi düşünüyor musunuz?

5- İşsizlik ve ekonomik kriz de göz önüne alınarak öğrencilerin öğrenim kredisinden kaynaklı borçlarının silinmesi düşünülmekte midir?

6- Sosyal devlet ilkesinden esasla öğrenim kredisi ve öğrenim bursu ayrımını ortadan kaldırarak tüm öğrencilere karşılıksız ‘burs’ uygulamasının hayata geçirilmesi gerekmez mi?

Uzunca bir süredir insanların tartışma konularından biri olan ve çok konuşulan KYK borçlarının silinmesi konusu ile ilgili çok kritik bir gelişme iddiası da meclis kulislerinden duyuldu. Son dönemde muhalefet parti vekillerinin mecliste KYK borçlarının silinmesi için önergeler vermesi , Dr. Müzeyyen Şevkin’ in Gençlik ve Spor Bakanlığı’na baskı yapması ve durumu olmayan ailelerin konuyla ilgili şikayetleri üzerine 2019 senesinde KYK borçlarının silineceği konuşuluyor. AK Parti tarafından silinmesi beklenen KYK borçlarının ödemesini yapanlara ise ödemenin iade edileceği konuşulan iddialar arasında. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın konu ile ilgili olarak kararda mutabık kaldıkları fakat seçim telaşesinden dolayı şu anda üstünde durmak istemedikleri söylenirken konuya açıklık getirileceği sırada bundan sonraki kredilerin her öğrenciye burs şeklinde verileceği şeklinde de bir iddia ortaya atıldı.

Kimi milletvekillerinin ise 31 Mart 2019 tarihli yerel seçimlerden önce bu konuya bir sonuç verilmesinin seçimlerde pozitif yönde bir katkısı olacağına dair görüşlerini belirttikleri görülüyor.

24 Haziran seçimlerinden evvel Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki sahur programı hakkında eşi Emine Erdoğan’ın sosyal medya uygulamalarından biri olan Twitter’da attığı bit tivitin altına KYK borçlarının silinip silinmemesiyle ilgili bir soru soran gence cevap olarak, "Diğer adaylar, Allah selamet versin, biz diyor sileriz. Biz 'dürüst olalım' diyoruz. Yapamayacağımız bir şeyin sözünü vermeyelim" cümlelerini kurmuştu.

Bununla birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın Beştepe’de duyurduğu 100 günlük icraat planı içerisinde de KYK borçlarının silinmesiyle ilgili bir madde yer almıyordu.  Hatırlanacağı gibi 2018 senesinin Nisan ayında CHP’li bir milletvekili KYK borçlarının silinmesi hakkında bir kanun teklifini TBMM’ye sunmuştu. Fakat araya 24 Haziran seçimleri girmişti ve bir sonuç alınmamıştı.

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, KYK borçlarına dair soru önergelerinden kaynaklı edindiği bilgileri de daha evvel halk ile paylaşmıştı ve KYK borcunu ödeyemeyen 342.282 öğrencinin olduğunu söylemişti. Ali Hakverdi aynı zamanda bu borcun toplam tutarının 2.095.228.502 TL  olduğunu da belirtmişti.

Ali Haydar Hakverdi bu bilgileri 2017 senesi içinde ‘‘yüzbinlerce genç icra ile karşı karşıya’’ açıklamasında paylaşmıştı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’na 27 Eylül 2018’de “Öğrenim kredilerinden dolayı haciz işlemi başlatılan kaç kişi vardır? Ve toplam tutar ne kadardır?” sorusunu sordu. Bu soruya Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü yanıt verdi ve verilen yanıtta KYK kredisi alan ve muhtelif yıllarda borçlarını ödeyememesinden dolayı 2 ve daha fazla sayıda aksama yapan 6183 sayılı Kanun kapsamına giren ve 2018 senesinde vergi dairesine iletilen borçlu sayısının 279.897 kişi olduğu belirtilmişti.

Borçların Silinmesi için Kanun Teklifi Verildi

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi KYK borçlarının silinmesi ve artık öğrencilere geri ödemeli değil geri ödemesiz burs sağlanmasına değin kanun teklifini TBMM’ye iletti.

Son dönemlerde pek çok kişinin KYK kredileri sebebiyle icra konacak duruma geldiğini gösteren hem sosyal medyada hem de gündelik hayatta olaylarla karşılaştığını söyleyen Hakverdi, üniversite mezunlarının ve onların ailelerinin kendisine birçok şikayet getirdiğini ifade etti. Hakverdi sözlerine şu şekilde devam etti.

“ Ülkemizde işsizlik her geçen gün artmakta ve hükümetin yanlış politikaları yüzünden yaşanan kriz daha da derinleşmektedir. Son açıklanan Temmuz ayı verilerine göre 15 ila 24 yaş arası genç nüfusta işsizlik oranı  yüzde 19,9 olarak açıklandı. Krizin daha ağır hissedilmeye başlandığı Ağustos, Eylül ve Ekim aylarına ait veriler henüz gelmedi. Yani her 5 gencimizden biri işsizken bir de üzerlerine haciz yükü binmiş durumda. İcra takibi yapılan kişi sayısı tarafımıza iletilirken toplam tutar bilgisi verilmedi. Tahminlerimize göre bu tutar 2 milyar TL civarındadır.''

Ali Haydar Hakverdi bu sözlerinin ardından, pek çok büyük firmanın milyarlar boyutunda vergi borçlarının silinirken bu ülkenin eğitim almış lakin iş bulamamış gençlerinden, zamanında verilmiş okuma kredisinin icra yoluyla geri alınmaya çalışılmasının kabul edilemez olduğunu ifade etti. Devlet garantisi verilerek yaptırılan sözde yatırımlardan edilen zararlar göz önünde bulundurulursa ve milyarlar içinde yüzen işadamlarının yine milyarlarca lira vergi borçlarının silindiği hatırlanırsa bu paranın birileri için ejderha suyu parası kaldığını söyleyen Hakverdi, CHP grubu olarak bu konu hakkındaki kanun teklifinin geçilen dönemde dikkate alınmadığını bu dönem yeniden aynı teklifi sunduklarını belirtti. Ali Haydar Hakverdi bu konuda diğer tüm partilerden de destek istediğinin de altını çizerek sözlerine sön verdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2019, 15:22

YORUM EKLE