Mahkeme'den Figen Yüksekdağ'a 1 yıl hapis cezası

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'a mahkeme kararıyla 1 yıl hapis cezası verildi. İşte detaylar

Mahkeme'den Figen Yüksekdağ'a 1 yıl hapis cezası

Tutulu bulunan HDP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın mahkeme kararı bugün verildi. Silahlı terör örgütü propagandası yapmak suçundan 1 yıl hapis cezasına çarptırılan Yüksekdağ’ın diğer dosyalarına da karar verildi.

Yüksekdağ’ın hapis cezasının ertelenmeyeceği belirtildi. Bununla birlikte ‘’suçu ve suçluyu övmek, yasa dışı toplantı ve gösteriye katılmak’’ suçlarından ise beraat kararı verildiği aktarıldı.

Yüksekdağ’ı 10 avukat temsil etti

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’a 10 kişinin avukatlık yaptığı belirtildi. Duruşmaya aynı zamanda HDP milletvekili Pervin Buldan’ın katıldığı da gözlemlendi.

Duruşmada sanığın avukatlarının, Anayasa Mahkemesine başvurmak için süre talep ettiği aktarıldı. Aynı zamanda davanın ve yargılamanın durdurulabilmesi için çaba sarf edildiğinin altı çizildi.

Mahkeme esnasında ise HDP Eş Genel Başkanı, ’’Yaptığım konuşma ifade özgürlüğü kapsamındadır. O konuşmayı yapmam ve orada olmam gerekiyordu.’’ dedi. Sözlerinin devamında ise ‘’Yaptım ve konuşmamın arkasındayım. Bu konuşmayı yapmamış olmak benim açımdan düşünülemez’’ diyerek konuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2017, 17:41

YORUM EKLE