Mahkum ve tutukluların dört gözle beklediği haber! Genel af ve ceza indirimi ne zaman çıkacak? Tutuklu tahliyeleri ne zaman başlayacak?

MHP tarafından meclise getirilen kısmi af yasası konusunda henüz net bir adım atılmadı. Ak Parti meclis tatile girmeden Yargı Reform Paketi’nin ilk bölümünü uygulamaya koymak istiyor. Eğer bu düzenleme yasalaşırsa 60 bin kadar mahkum tahliye edilecek. Af ne zaman çıkacak? mahkumlar ne zaman tahliye olacak? Mahkum ve mahkum yakınları af bekliyor.

Mahkum ve tutukluların dört gözle beklediği haber! Genel af ve ceza indirimi ne zaman çıkacak? Tutuklu tahliyeleri ne zaman başlayacak?

Daha önce açıklanan Yargı Reformu Paketi konusunda henüz herhangi bir adım atılmadı. Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde, AK Parti Genel Merkezi'nde, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, AK Parti Grup Başkanvekilleri, Anayasa Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ'ın da katıldığı toplantıda, yargı reformunun üzerinde duruldu. Diğer partilerle görüş alışverişi yapıldıktan sonra, İnfaz Yasası’nın Meclis tatile girmeden kabul edilmesi düşünülüyor. Ayrıca nafaka ve diğer konularda yapılacak düzenlemeler, meclisin açılacağı ekim ayına bırakılacak.

Binlerce mahkum ve mahkum yakının en çok merak ettiği konu af konusudur. Affın çıkıp çıkmayacağı konusunda büyük bir beklenti içerisinde olan vatandaşlarımız, kısmi affın bir an önce meclisten geçmesini bekliyor. Konuyla ilgili konuşan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, ‘’Yargı Reformu Strateji Belgesi, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 30 Mayıs'ta tüm dünya ve Türkiye kamuoyuna açıklanacaktır’’ açıklamasında bulundu. Bu açıklamalar sonrasında herkes af beklentisi içerisine girdi.

İlk defa MHP tarafından gündeme getirilen ve Meclise sunulan af konusu, bazı suçların affedilmesi, durdurulması, verilmiş cezaların kaldırılması ya da azaltılması anlamına gelmektedir. Yetkili birimlerin açıklamalarında sonra kamuoyunda ‘’af çıkacak’’ beklentisi oluşmuş, bu konu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın masasından geri dönmüştü. Mahkum ve mahkum yakınları bu konunun tekrar meclis gündemine alınmasını istiyor.

Uzun bir aranın ardından açılan TBMM’de görüşülmesi beklenen af yasası, Yargı Reformu Paketi’nin açıklanmasının ardından yasalaşacağı düşünülmektedir. 24 Hazirandan önce MHP tarafından sözü verilen af yasası konusunda son karar Ak Parti kanadında olacak. Hapishanelerdeki yoğun ve sıkışık ortamdan dolayı bütün mahkumlar şikayetçi olmaya başladı. Mahkum yakınları da hapishanelerde olan akrabaları için yoğun mücadele veriyor.

Daha önce rafa kaldırılan af yasası ve ceza indirimi ne zaman meclis gündemine gelecek? Af ne zaman çıkacak? İşte o soruların cevapları.

Af konusunda açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: "Adalet Bakanlığının daha kapsamlı bir çalışması söz konusu. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımızın indirim konusunda açık talimatı var. Ona ait bir noktaya geldi. Zannediyorum yakın bir dönem içerisinde böyle bir ceza indirimle karşı karşıya kalınacak. Biraz çalışıldı. Son 1-2 haftada da tekrar bir değerlendirmeler yapıldı. Ancak Adalet Bakanlığı bu konuda hakikaten dört başı mamur, bizim de içinde olduğumuz bir çalışma gerçekleştiriyor. Patronajı Adalet Bakanlığında. İnanıyorum ki yakın bir zamanda ortaya çıkacaktır." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 7 Haziran tarihinde yaptığı açıklama ise; "Adalet Bakanlığımız bu çalışmaları yürütüyor, netleştiği zaman kamuoyuyla paylaşacağız." karşılığını verdi.

Ardından "Herkesi serbest bırakmak gibi bir şey olmaz. Bırakılması gerekenler noktasında Adalet Bakanlığımız'ın çalışması var" diyen Erdoğan, Meclis açıldığında af konusunu gündeme getireceklerinin müjdesini verdi.

Konuyla ilgili bir açıklama da Abdülhamit Gül’den gelmişti. Gül, ‘’ Bu konu Meclisin takdirinde olan bir husus. MHP'nin teklifi de bir aftan öte infaza ilişkin birtakım öneriler ihtiva ediyordu. Bu konu ne şekilde olur, gündeme gelir mi, doğrudan parti yönetimimizin, grubunun vereceği bir karar. Dolayısıyla şu an Meclis gündeminde öyle bir teklif yok." karşılığını verdi.

Af konusunda açıklamalarda bulunan MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, "Af konusu Adalet Komisyonu'nda, Genel Kurul'a inmedi, inşallah ilk işimiz bu teklifi Genel Kurul'a indirmek olacak. Sayın Cumhurbaşkanımız teklifimizin ilk günlerinde kendisine gelen eksik bilgilerle bazı açıklamalarda bulunmuştu. Ancak zaman içinde teklifin içeriği öğrenildi. Biz hangi suçları istisna tuttuğumuzu defalarca söyledik. Terör suçları kapsam dışı, cinsel saldırı kapsam dışı, Atatürk aleyhine işlenen suçlar kapsam dışı, FETÖ, PKK, silahlı sol örgütler kapsam dışı. Kapsam içinde olan suçlar da belli" ifadelerini kullandı.

"Bu şartlı ceza indirimini mutlaka Genel Kurul'a indireceğiz" diyen Feti Yıldız, "Bu beklentinin farkındayız. MHP'nin sayın liderinin mali idareler seçiminden önce bir televizyon programında söylediği gibi MHP teklifleri rafta kalmaz, lafta da kalmaz" dedi. 

Adalet Bakanı Abdullah Gül, ''Af'ta mağdur odaklı adalet anlayışı olacak. Af değil, infaza ilişkin teklif söz konusuydu. Yaklaşımımız mağdur odaklı bir adalet anlayışı. Mağdurların mağduriyetini artırıcı, toplumu rahatsız edici hiçbir işe biz onay vermeyiz. Ama ceza adaletini tam olarak sağlamaya yönelik bizim de önerilerimiz var." dedi.

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü ise, "Halk arasında yargıya duyulan güvende kısmen de olsa bir azalma var. Bu FETÖ olayından sonra 5 bine yakın hakim görevden ihraç edildi, o zaman büyük bir boşluk doğdu, bu boşluğu kapatmak içinde çok sayıda hakim alındı. Yeterince staj yapmadan, yeterince tecrübe yapmadan bu hakimler göreve başladı. Bilgisi ve tecrübesi az olan genç hakimler, elbette ki bazı kararlarda sıkıntılar var, bunların çözüm yeri de yargının kendi içerisindedir."

Bütün bu konuşmalardan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Arkadaşlarımızdan içeriğin maşeri vicdana uygun hale getirilmesi için bir çalışma başlatmalarını istedim" açıklaması geldi. Bu açıklama herkesi daha çok umutlandırdı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan bir diğer isim ise Numan Kurtulmuş oldu. Kurtulmuş, ‘’ Bu süreçte, MHP ile Andımız, emeklilikte yaşa takılanlar, af tasarısı gibi bazı temel konularda farklılıklarımız ortaya çıktı. Sonuçta iki farklı siyasi partiden söz ediyoruz. Af konusunda öneğin Adalet Bakanlığımız önemli çalışmalar yaptı. Bu arada seçime kadar Meclis'in takvimini ve gündemindeki yoğunluğu hesap ederek, af tasarısına seçimlerden sonra bakılır diye düşünüyorum." dedi.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, "MHP'nin sözü senettir. Seçim beyannamemizdeki taahhütlerimizin ve kanun tekliflerimizin arkasındayız, takipçisiyiz. Emeklilikte yaşa takılanlar, ek gösterge, şartlı ceza indirimi ve diğer konularda, her meselenin sahibi, takipçisi ve arkasındayız." dedi.

MHP'nin sözü sözdür, sözü senettir. Seçim beyannamemizdeki taahhütlerimizin ve kanun tekliflerimizin arkasındayız, takipçisiyiz. Emeklilikte yaşa takılanlar, ek gösterge, şartlı ceza indirimi ve diğer konularda, her meselenin sahibi, takipçisi ve arkasındayız. Bu bakımdan, Meclisten çıkacak kanunların, iktidar tarafından makul ve sağlıklı bir şekilde uygulanacağı bir uzlaşmayı ve mutabakatı da hep birlikte bütün partiler olarak sağlamak zorundayız. Cumhur İttifakı'nı baltalamak, MHP'yi akılları sıra kendi sorumsuz, popülist, istismar kulvarlarına sıkıştırmak ve aleyhimize yanlış propagandalar yapmak beyhude provokatif gayretlerdir. Bu ayak oyunları Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini ve Cumhur İttifakı'nı baltalamaya yönelik boş heveslerdir." dedi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, ''MHP'nin af teklifine de değinen Gül, teklifte denetimli serbestlik anlamında belli suçlarla ilgili değerlendirilebilecek unsurların bulunduğunu söyleydi. Gül, bu konunun partiler üstü olduğunu, çalışmalarını toplumun hassasiyetini dikkate alarak sürdürdüklerini ifade etti.'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2019, 16:45

YORUM EKLE

Popüler Haberler