Martı Projesi Kapsamında İlk Vapur Seferi Kabataş İskelesinden Başlıyor

Martı Projesi olarak bilinen ve yapımına 2016 yılını Temmuz ayında başlanan Kabataş Meydanı ve Transfer Merkezi Projesi’nin ilk vapur seferi 15 mart (yarın) Kabataş iskelesinde başlıyor.

Martı Projesi Kapsamında İlk Vapur Seferi Kabataş İskelesinden Başlıyor

Mimar Hakan Kıran ilk çizdiği projede yer alan Martı formunda  yapılan iskele ve Kabataş Meydanı’ndaki trafiğin yer altına alınması dışında aynen uygulanacak olan projede yer alan ve yapımı tamamlanan 4 iskeleden ikisi 15 mart cuma günü (yarın) sabah Şehir Hatları’nın Boğaz ve Adalar seferleriyle hizmet vermeye başlayacak. Projenin 2. Etabı ise 2020 yılının ekim ayında hizmete girecek.

Revize edilen yeni projede terminal binaları klasik Osmanlı yapısında olacak. İkinci etabında, 32 bin 500 metrekarelik meydana sahip olacak projenin 18 bini 400 metrekaresi sert zemin, 14 bin 142 bin metrekaresi yeşil alan olacak.

Meydan üzerinde, iskelelerin önünde 3 adet terminal binası inşa edilecek ayrıca meydanın altında 700 otomobil, 26 engelli aracı ve 95 otobüs kapasiteli 2 katlı yer altı otoparkı yapılacak. Otoparkın 1. Katında birkaç dükkanlık alışveriş merkezi, ikinci katında ise küçük bir çarşı bulunacak. Proje kapsamında, kullanıma hazır hale getirilen ve betonarme kısmı yapılan 4 adet iskelenin 2’sinin üst bağlantı ve yanaşma elemanları yapılacak.

Günlük 210 bin yolcu kapasitesine sahip olacak olan Kabataş Transfer Merkezinde vapurdan inen yolcular, meydandan 1 kat inerek otoparka, 2 kat inerek füniküler ve metro istasyonları ile otoparkın ikinci katına ulaşabilecek. Tramvaya ise, meydandan direk binilebilecek. 

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2019, 21:11

YORUM EKLE