MEB Okul Müdürlerine Statü Üstünlüğü Düzenlemesi Yapacak

MEB tarafından okul müdürlerine statü üstünlüğü sağlamayı getirecek yeni kararlar alındı. Peki okul müdürlerine statü üstünlüğü sağlıcak yeni düzenleme sistemi nasıl işleyecek? Tüm detayları ile haberimizin devamında.

MEB Okul Müdürlerine Statü Üstünlüğü Düzenlemesi Yapacak

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okul müdürlerine statü üstünlüğü sağlayacak yeni düzenlemelerin yapılacağı bildirildi.

Hem aylık hem emeklilik maaşı daha yüksek olacak! 

Meb tarafından uygulanacak olan yeni düzenleme sayesinde okul müdürleri statü üstünlüğüne sahip olacak ve halihazırda okul öğretmenleri ile benzer bir statüde olan okul müdürlerinin aylık maaşlarında ve emeklilik maaşlarında da üstünlüklere sahip olacakları bildirildi. Fakat artık idareci olma şartlarında da zorluklar uygulanacak. Hayata geçirilecek yeni modelde okul idareci atamalarında yeterlilikler yazılı sınav uygulamaları ile belirlenecek ve lisansüstü düzeyde diplomaya dayalı olarak yeniden düzenlenerek yapılandırılacak. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan "Öğretmenlik Meslek Kanunu" çalışmalarına göre Meclis'e getirilmesi beknenen kanun tasarısında, öğretmenler ve okul idarecilerinin mesleki gelişmeleri yeniden yapılandırlarak düzenlenecek.

ÖĞRETMEN ALIMLARINDA KÖKLÜ DEĞİŞİKLİK

Öğretmenlik Meslek Kanunu ile birlikte öğretmen alımlarında da ciddi krilerlere yer verilecek ve büyük değişikliklere gidilecek.

Bakanlık aynı zamanda pedagojik formasyonun kaldırılarak yerine eğitim fakültelerini bitiren adayların YÖK ile yapılan işbirliğince bir yıl pedagojik yüksek lisans eğitimi alacağını bildirdi. Pedagojik yüksek lisans eğitime devam eden öğretmen adayı aynı zamanda mesleğini de yürütebilecek.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2018, 23:19

YORUM EKLE

Popüler Haberler