Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya neden görevden alındı? Ekonomistler görevden alma konusunda neler söyledi?

Cumhurbaşkanlığı kararıyla Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya neden görevden alındı? Görev süresinin bitmesine daha 10 ay olan Çetinkaya için ekonomistler görevden alma konusunda neler söyledi?

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya neden görevden alındı? Ekonomistler görevden alma konusunda neler söyledi?

Cumhurbaşkanlığı işten alma ve atamaları resmi gazetede yayınlandı. Merkez Bankası atamalarında beklenmeyen şeyler oldu. Ekonomi yorumcularından olan Hazine Müsteşarı Mahfi Eğilmez konu hakkında yorumunu sosyal medya hesabı üzerinden yaptı.

Twitter hesabında paylaştığı yazıyla Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya’nın neden görevden alındığını ve durumu yorumladı. Twitter hesabında paylaştığı yazı şu şekildedir: "TCMB Başkanı, kurumsal hedeflere ulaşamadıkları gerekçesiyle görevinden alındı. Hedef yanlıştı. Maliye politikası, para politikası hedefinin tam tersi bir hedefe yönelmişti. Bu koşullar altında hedefin tutması zaten mümkün değildi.’’

Eski Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü, 2008-2011 yılları arasında da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olarak görev yapmış olan İbrahim Turhan’da durumu yorumladı. Kararın yanlış olduğunu düşünen İbrahim Turhan "Bugün itibarıyla Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın, 375 sayılı Kanun Hükmünde Karanamenin ek 35’inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Karanamesinin 2’nci maddesi gereğince görevden alındığı Resmi Gazetede yayınlandı. Merkez bankalarının başkanlık konumu çok kritiktir. Görevden alınan ve yerine atanan kişilerden bağımsız olarak, bu değişikliğin gerçekleşme yöntemine ve zamanlamasına benim aklım ermiyor. Bunun ciddi zararlar verebileceğinden endişe ediyorum."dedi.

Konuşmasına devam eden Turhan şunları da ekledi:

"Başkanların görev süresi bitmeden görevden alınamaması, merkez bankası bağımsızlığının önemli bileşenlerindendir. Ayrıca ekonomi yönetiminde öngörülebilirlik ve kurumsallaşma açısından da kritik önem taşır. Bütün dünyada da böyle algılanır."

Alınan karara büyük tepki gösteren İbrahim Turhan,

‘’375 sayılı Kanun Hükmünde Karaname; 'Cumhurbaşkanınca süreli atanan üst kademe kamu yöneticileri, ilgili kanunlarda öngörülen görevden alma gerekçeleri yanında kurumsal hedeflere ulaşılamaması nedeniyle de süreleri tamamlanmadan görevlerinden alınabilirler' diyor. Oysa TCMB Kanununun 28’inci maddesi; 'Başkan (Guvenör) ancak, 27'nci maddedeki yasakların gerçekleşmesi ve bu kanunla kendisine verilen görevlerin devamlı surette ifasını imkansız kılacak durumların ortaya çıkması hallerinde, atanmasındaki usule göre görevinden af olunabilir' der."şeklinde konuşmaya devam etti.

10 Ay Kala Görevden Almak Hukuken Yanlış

Merkez Bankası’nda daha önce Başkan Yardımcılığı yapan İbrahim Turhan konu hakkında yorumlar yapmaya devam etti.

"Özel kanun niteliğindeki 1211 Sayılı TCMB Kanunu görevden af edilmeyi sadece iki şarta bağlamışken KHK Hükmüyle Merkez Bankası başkanını görevden almak hukuken de yanlıştır. Bildiğim kadarıyla görevden alınan son başkan 12 Eylül rejimi döneminde İsmail Hakkı Aydınoğlu olmuştu. Kurumsallaşma ile ilgili bu hesaptan değişik zamanlarda paylaşımlarımız olmuştu. Tekrar vurguluyorum; içeriğinden ve kişilerden bağımsız olarak, Merkez Bankası başkanının bu yöntemle değiştirilmesi kurumsallaşmaya, kurumsal kapasiteye ve bağımsızlığa büyük zarar verir."diyen İbrahim Turhan görevden alımın olmaması gerektiğini sürekli dile getirdi.

Merkez Bankası Politikalarını Eleştiriyorum

İbrahim Turhan yapılan politikaları sıkı takip ettiğini de belirtti. İbrahim Turhan şunları söyledi:

"Merkez Bankası politikaları ile ilgili eleştirilerimi uzun süredir sözlü, son üç yıldır da yazılı olarak ifade ediyorum. 2011 Ağustos’tan beri ekonominin gerçekleri ile uyumlu, Merkez Bankası bağımsızlığının gerektirdiği ve sürdürülebilir para politikası izlendiğini düşünmüyorum."

Bu Kararın Olumsuz Yansıyacağından Endişeliyim

"2016’nın sonundan 2018 Eylül’üne kadarki uygulamalarla ilgili eleştirilerim ise bu hesapta açıkça yer alıyor. Buna rağmen Merkez Bankası kurumsallığı, bağımsızlığı ve para politikasının güvenilirliği açısından bu kararın olumsuz etki yaratacağından endişeliyim."diyen İbrahim Turhan konuşmasına devam etti:

"25 Temmuz’da gerçekleştirilecek PPK toplantısı öncesinde, görev süresinin dolmasına 9 ay kalmış başkanın “kurumsal hedeflere ulaşılamaması nedeniyle” görevden alınması para politikasının bundan sonraki seyri açısından da büyük sıkıntı oluşturacaktır. Merkez Bankasının temel amacı olan fiyat istikrarını sağlama ve kalıcı kılma konusundaki performansı da, hükümetle birlikte belirlenen enflasyon hedefine ulaşmadaki performansı da ortada. Para politikasındaki başarısızlığın en önemli nedeninin faiz konusunda mâruz kaldığı politik baskılar olduğunu biliyoruz. Bugünkü kararın Merkez Bankası'nın kurumsal hedeflerine ulaşmasına ne ölçüde katkı sağlayacağını maalesef hep birlikte göreceğiz."dedi.

EKONOMİSTLER TEPKİ GÖSTERDİ

Ekonomistler, gazeteciler daha önce Merkez Bankası’nda görev almış kişiler bu görevden alım durumuna büyük tepki gösterdi. Dünya gazetesi yazarı olan Erkin Şahinöz de konu hakkında yorumlarda bulundu. Görevden almayı kabine revizyonunun işareti olarak yorumlayan gazeteci, "Şu koltuklara atama yapılırken 'bizim mahalleden olması zorunlu değildir' ilkesi uygulandığı gün 'Türkiye hikayesi' oluşur."dedi. Şahinöz, twitter hesabında da şunları paylaştı: "Nepotizmden vazgeçip meritokrasiye sarılmak şart... 'Kedinin rengi değil fareyi avlaması önemlidir."

Yorum yapan diğer bir isimde İktisatçı Mustafa Sönmez oldu. Merkez Bankası’na yeni gelecek isimin Uysal olacağını tahmin ettiğini söyledi. "Daha Uysal birini bulmuşlar. Soyadı Uysal. Faiz indir, deyince itiraz etmeyecek.’’açıklamasında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2019, 15:51

YORUM EKLE

Popüler Haberler