Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Şubat Öğretmen Ataması için Kontenjan Açıklaması Yaptı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Şubat ayında 20 bin öğretmen ataması yapılacağını söyledi. Selçuk, talebe bağlı olarak değerlendirme yaparak atama kontenjanının artabileceğini belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Şubat Öğretmen Ataması için Kontenjan Açıklaması Yaptı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, katıldığı bir televizyon kanalında öğretmen atamaları konusu başta olmak üzere pek çok konuda açıklamalarda bulundu. Selçuk, Liseye Geçiş Sistemi’nde geçtiğimiz yıllarda meydana gelen sıkıntıların 2019’da azalacağına işaret etti. Okullardaki öğrenci sayısının dengeli olmasının eğitime doğrudan etki ettiğinden bahseden Selçuk, yerleşmedeki tablonun değiştirildiğini söyledi.

Öğrenci kanelerini cep aynalarına benzeten Bakan, kanelerin amacının öğrencinin kendini izleyebilmesi olduğunu söyledi. Ancak öğrenci durumunun bir kağıt parçasından ibaret olmadığının altını çizen Selçuk, gençlerin notlardan ibaret olmadığını anlattı.

Gündeminde Öğretmen Atamaları da Vardı

Bakan Selçuk, Şubat ayında 20 bin sözleşmeli öğretmenin atanacağını hatırlattı. Ek atama yapılması yönünde bir talep olduğu yönünde sorularla ilgili Bakan, çalışmaların sürdüğünü ve neticenin kamuoyuna duyurulacağını aktardı.

Kontenjan Darlığı Büyük Ölçüde Giderildi

Geçtiğimiz yıl alınan kararla Liselere Geçiş Sistemi’nde öğrenciler adrese dayalı yerleştirilmeye tabii tutulmakta. Bakan Selçuk, geçtiğimiz yıl kontenjan darlığı gibi bir problemin meydana geldiğine işaret etti. Ancak bu sorunun ortadan kaldırılması adına önemli adımlar atıldığını anlatan Bakan, güçlü çalışmalara varıldığını söyledi. İlerleyen yıl yerleştirmeyle ilgili düzenlemeler yapılacağını belirten Selçuk, bu sorunun büyük ölçüde ortadan kaldırılacağına işaret etti.

Çalışmalarda en iyi neticenin alınabilmesi adına simülasyon çalışmalarının yapıldığını konuşan Selçuk, tercih dağıtım analizi yapıldığını söyledi. Veli beklentilerinin de hesaba katıldığı bu çalışmaların neticesinde, her şehre özel ayrı ayrı analizler yapıldığından söz etti. Her okulun ayrı ayrı incelendiğinin altını çizen Bakan, ihtiyaçların ve kapasitelerin ortaya çıkarıldığını anlattı. Eğitim-öğretim binalarının yetersiz olduğu yerlerde yeni binalar yapıldığını söyleyen Bakan, öğrencilerin rahatlayacağını aktardı.

Öğrenciler Evine Yakın Okullarda Öğrenim Görecek

Gençlerin kendi evine yakın okullarda eğitim görmesi için kolaylıklar sağlanacağını aktaran Bakan, daha az servis kullanılacağını anlattı. Böylelikle okula gidiş gelişin rahatlatılacağını savunan Bakan, her mahallede bütün okulların bulunmadığını belirtti. Bazı velilerin mecburi olarak çocuğunu uzak yerlere gönderdiğini anlatan Bakan, uygulamadan kaynaklanan sorunların varlığından da söz etti. Bütün sorunların bertaraf edilebilmesi ve öğrencilerin eşit dağılımının sağlanabilmesi adına çalışmaların sürdüğü aktarılıyor.

Atılacak olan adımların bir sistem değişikliği olmadığının altını çizen Bakan, çalışmaların sadece rahatlatma amacıyla ortaya konulacağını konuştu.

Okulların Durumlarına Göre Profiller Çıkarılacak

Bakan Selçuk, en geç Mart ayında duyurulacağından bahsettiği 25 parametrelik belirlemeyle sunulacak okul profili çalışmasına da yer verdi. Selçuk, çalışmalar sonucunda okullar arasındaki farklılıkların giderilebilmesi adına çalışmalar yürütüleceğini söyledi. Okul yöneticilerine yeniden sınav yapılmasıyla ilgili de konuşan Selçuk, müdürlerin sınavlarla geldiğini aktardı. Bundan dolayı da herkesin bu sınava girmeyeceğini anlatarak, aşamalı bir geçişten söz etti. Sınavların ÖSYM tarafından gerçekleştirileceğini de hatırlatan Bakan, sonuçlarda ortaya çıkan duruma göre bütçe desteği sağlanabileceğini anlattı.

Sınavlarda başarı gösteren müdürlerin, okullarda yönetici olacağını belirten Selçuk, temel liselerin Haziran ayından itibaren özel okul olacağını konuştu. Bazı okulların fiziki altyapı çalışmalarının halen tamamlanmadığını ifade eden Bakan, Maliye Bakanlığı ile görüşmelerin sürdüğünü hatırlattı. Gerekli girişimlerin yapıldığını da sözlerine ekleyen Selçuk, taslağın davranışa dönüştürülmesinin birkaç ayı alabileceği ifadeleriyle sözlerini noktaladı.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2019, 00:18

YORUM EKLE

Popüler Haberler