Milli Savunma Bakanı Akar'dan Komşu Ülke Yunanistan'a Uluslararası Hukuk İhlali Uyarısı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Türkiye'nin uluslararası antlaşmalara daima saygılı olduğunu yönünde dikkatli olduğunu fakat Yunanistan'ın gayri askeri statüdeki adaların silahlandırılmasıyla uluslararası hukuk ve antlaşmalarını açıkça ihlal ettiğini belirtti.

Milli Savunma Bakanı Akar'dan Komşu Ülke Yunanistan'a Uluslararası Hukuk İhlali Uyarısı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Milli Savunma Bakanlığında yapılan ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin komuta kademesinin de katıldığı toplantının ardından Ege ve Akdeniz'deki son gelişmelere ilgili önemli açıklamalarda bulundu.  Akar, gayri askeri statüdeki adaların silahlandırılmasıyla uluslararası hukuk ve antlaşmaların açıkça ihlal edildiğini vutgulayarak; "Antlaşmalara aykırı olan, dostluk ve iyi komşuluk anlayışıyla bağdaşmayan ihlallere son verilmelidir. Değerli dostum Yunan meslektaşımdan samimi, yapıcı, iyi ilişkilerimiz çerçevesinde bu ve diğer konularda gerekli tedbirleri almasını bekliyorum." diye konuştu.

Türkiye'nin uluslararası antlaşmalara daima saygılı olduğunu söyleyen Bakan Akar, Komşu ülke Yunanistan'dan da aynı hassasiyeti beklediklerini dile getirerek "İyi komşuluk ilişkilerinden yanayız. Tüm komşularımızdan da aynı şekilde davranmalarını bekliyoruz." dedi.

Ege’de, Akdeniz’de, Kıbrıs’ta yaşanan sorunların çözümünün barışçıl yollarla ve diyalogla gerçekleşebileceğine dikkat çeken Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar;

"Bu sorunlardan özellikle gayri askeri statüdeki adaların silahlandırılmasıyla uluslararası hukuk ve antlaşmalar açıkça ihlal edilmektedir. Antlaşmalara aykırı olan, dostluk ve iyi komşuluk anlayışıyla bağdaşmayan ihlallere son verilmelidir. Bu adaların gayri askeri statüleri korunmalı, sürdürülmelidir. Değerli dostum Yunan meslektaşımdan, samimi, yapıcı, iyi ilişkilerimiz çerçevesinde bu ve diğer konularda gerekli tedbirleri almasını bekliyorum. Öte yandan, uluslararası hukuktan kaynaklanan hak ve menfaatlerimizin korunmasında Türkiye’nin son derece kararlı olduğu herkes tarafından bilinmektedir." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2019, 14:13

YORUM EKLE
YORUMLAR
Aylin tas
Aylin tas - 1 yıl Önce

Kanal servis yok diyo neden


Popüler Haberler