Minik Kalpler Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk İle Birlikte Atatürk'ün Manevi Huzurunda

Ankara’daki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın ilk töreni Anıtkabir’de, TBMM Başkanı Mustafa Şentop önderliğinde, siyasi partilerin genel başkanları, bakanlar, milletvekilleri ve mülki amirler ile binlerce gencin katılımıyla gerçekleşti.

Minik Kalpler Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk İle Birlikte Atatürk'ün Manevi Huzurunda

23 Nisan Ulusal Egemenli ve Çocuk Bayramı vesilesiyle Gazi Meclis'in kuruluşunun 99. yılı kutlamaları Devlet erkanının Anıtkabir ziyaretinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün mozolesine çelenk konulup saygı duruşunun ardında okunan İstiklal Marşıyla başladı.

Anıtkabir’deki törene; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Selçuk, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener katıldı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk başkanlığında öğrencilerden oluşan bir heyet Anıtkabir'i ziyaret etti. Kırmızı beyaz karanfillerden oluşan çelengin arkasında, ellerinden tuttuğu iki çocukla Aslanlı Yol’dan yürüyen Selçuk ve beraberindekiler, Atatürk’ün mozolesine geldi.

Daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçen Bakan Ziya Selçuk, Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı:

“Aziz Atatürk, milli mukadderatımızın hakimi olan TBMM'nin kuruluşunun 99. yıl dönümünde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın içimizde gün geçtikçe artan coşkusu ve gururunu yaşamak için huzurunuzdayız. En zor şartlar altında dahi milletimizin sesi olan ve onun değerli iradesiyle kararlı bir şekilde yürüyen Gazi Meclis unvanına sahip TBMM, milletimizin bağımsızlığını ve iradesini tüm dünyaya ilan etmiş, birliğimizin ve beraberliğimizin eşsiz simgesi olmuştur.Bu yüce Meclis, milli yazgımızın sorumluluğunu, ulusumuzun egemenliğine kayıtsız şartsız bağlı kalarak doğrudan üstlenmiştir. Geleceğimizin bir gülü, yıldızı, bahtımızın aydınlığı ve memleketimizi gelecek ufuklara taşıyacak olan çocuklarımızın önemini şahsınızın bu kutlu günü onlara armağan etmesiyle bir kez daha idrak etmiş durumdayız.Geleceğimizin gözü olan çocuklarımızı milli, manevi, insani, ahlaki ve kültürel değerlerimizi içtenlikle benimseyen, ailesini, milletini, vatanını gönülden seven, insanımıza hizmeti her zaman erdem sayan, din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmaksızın bütün insanların haklarına, düşüncelerine ve inançlarına saygı duyan, zihinsel, bedensel, ruhsal ve duygusal yönden sağlıklı ve toplumla barışık, kendine güvenen, hür ve bilimsel düşünceye sahip, öğrenmeyi hayat boyu devam eden bir süreç haline getirmiş, aklını ve muhakeme yeteneğini sadece kendisi kullanan, milli iradeye saygılı ve milletin iradesi üzerinde hiçbir gücü kabullenmeyen birer insan olarak yetiştirmek, ülkemizin muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkmasında en büyük görevimiz olacaktır. Tüm dünya çocuklarına armağan ettiğiniz ve hakimiyetin kayıtsız şartsız millete verildiği bu anlamlı günü milletçe büyük bir gururla kutluyoruz. Ruhunuz şad olsun.”

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2019, 15:48

YORUM EKLE

Popüler Haberler