O Sanıklara Kırmızı Bülten

Silahlı terör örgütüne üye olmak ve yardım etmek suçlarından Cumhuriyet gazetesi yazarları ve yöneticilerine dava açılmıştı. O davanın sanıkları Can Dündar ve İlhan Tanır için kırmızı bülten çıkarılmasına karar verildi.

O Sanıklara Kırmızı Bülten

Cumhuriyet Gazetesi’nin bir kısım yazarları ve yöneticileri için dava karara bağlanmıştı. Ancak gazetenin eski genel yayın koordinatörü Can Dündar ve İlhan Tanır firari olduğundan dava dosyaları ayrılmıştı. İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde davanın bir duruşması daha görüldü. Davanın sanıkları firari olduğundan zanlıların hiç birisi duruşmada yer almadı.

Davanın hiçbir duruşmasına katılmayan Can Dündar ve İlhan Tanır hakkında karar verildi. Cumhuriyet savcısı, firari sanıklar için kırmızı bülten çıkarılmasını önerdi. Mahkeme heyeti talebi değerlendirdi ve sanıkların hali hazırda yakalama kararı olduğunu tekrar vurguladı. İfadesi alınamayan iki firarı için kırmızı bülten çıkarılmasına hükmedildi ve duruşma ertelendi.

Ne Olmuştu?

Dava kapsamında Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Murat Sabuncu için 7 yıl 6 ay hapis cezası verilmişti. Aynı zamanda gazetenin muhabiri Ahmet Şık için de aynı sürede hapis cezasına hükmedildi. Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla dikkat çeken Ahmet Kemal Aydoğdu için de terör örgütü yöneticisi olmaktan dava açılmıştı. Mahkemede Aydoğdu’nun yaptığı sosyal medya paylaşımları dikkate alındı ve 10 yıl hapis cezası verildi.

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2018, 14:54

YORUM EKLE