O Satışlarda Yüzde 40 Artış Var

MASKO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mutlu, mobilya sektöründeki KDV indiriminin sektörü canlandırdığını paylaştı. Mutlu, sektörde yüzde 30-40 oranında bir artıştan söz etti.

O Satışlarda Yüzde 40 Artış Var

KDV indiriminin sektöre önemli katkıları olduğunu kaydeden MASKO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mutlu, satış rakamlarından bahsetti. Geçen aya göre yüzde 30-40 oranında artış olduğunun altını çizen Mutlu, yeni yılda artışın daha fazla olmasını beklediğini kaydetti.

Geçen yıl 2,7 milyar dolarlık mobilya ihracatı yapıldığını konuşan Mutlu, yeni yılda bu rakamın 4 milyar dolara ulaşacağını söyledi. İhracatın yüzde 8’inin MASKO tarafından yapıldığını konuşan Mutlu, bunun 320 milyon dolara tekabül ettiğini aktardı. Mutlu, firma olarak hedeflerinin bu seviyeyi yüzde 8’den yüzde 15’e çıkarmak olduğunun altını çizdi.

Mobilya Sektörü Hızla Büyümeye Devam Ediyor

Türk üreticilerin birçok ülke tarafından tercih edilmeye başladığını aktaran Mutlu, gelişimin sürdüğünü anımsattı. Mobilyaların fiyat avantajı ve teslimatın hızlı olması açısından diğer ülkelere göre çok daha hızlı olduğu ifadeleri paylaşıldı.

Çin’de fiyatların çok uygun olması sebebiyle dünya ihracatında önemli bir paya sahip olduğunu söyleyen Mutlu, İtalya’nın önemine de dikkat çekti. İtalya’nın tasarım ve katma değer konusunda çok güçlü olduğunu konuşan Mutlu, diğer en güçlü ülkenin de İtalya olduğunu hatırlattı. İndirim süresinin uzatılması gerektiği çağrısında da bulunan Mutlu, 2019 Haziran ayını işaret etti.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2018, 13:58

YORUM EKLE