Pentagon’dan Türkiye’nin F-35’leri ile ilgili açıklama

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan Türkiye’nin F-35’leri ile ilgili açıklama yapıldı. Türkiye’nin kendilerinin müttefiki olduğu ifade eden Pentagon, her zaman Türkiye ile konuşmaya devam ettiklerini duyurdu…

Pentagon’dan Türkiye’nin F-35’leri ile ilgili açıklama

Pentagon ABD’nin askeri alım ve tedarik süreçleri hakkında bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Basın açıklaması yapan Lord, Türkiye ile ABD arasında yaşanan F-35 krizi ile ilgili sorulara cevap verdi. Türkiye’nin F-35 programı bünyesinde ürettiği 900’den çok parçanın üretimi ile ilgili olarak sorular soruya yanıt olarak Lord, söz konusu 900 parçanın hepsinin ilk olarak ABD’de üretileceğini ifade etti.

 Lord, parçaların üretimi hakkında yaklaşık 1 senedir faaliyetlerin sürdüğünü, Türk firmanın Mart 2020 senesinde kadar program için parça üretmeye devam edeceğini anımsattı. Müsteşar Lord, Türkiye’nin mülk sahibi olduğu F-35 uçaklarının halen Luke Hava Üssü’nde yer aldıklarını ve akıbetleri konusunda türlü yol haritaları üzerinde çalışmayı sürdürdüklerini anlattı.

1 Sene Sürecek

Türkiye’nin resmi olarak program kapsamından çıkarılmasının ne kadar süreceği yönünde bir soru sorulması sonrasında müsteşar, üretimin devamı ve ortaklığın en kapsayıcı belgesi olan Mutabakat Zaptı’nın tekrardan geliştirilmesi için çalışmaların sürdüğünü ve yaklaşık 1 sene daha devam edebileceğini düşündüğünü söyledi.

Türkiye ile F-35 Programı Ayrı Tutuluyor

Müsteşar, Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasının ABD’den diğer alımlarını etkileyip etkilemeyeceğine dair sorulan sorulara, iki meselenin birbirinden ayrı tutulduğunu ifade ederek cevap verdi.

Türkiye’nin programdan çıkarılması konusunda geri dönüşün olup olmadığı yönünde sorulan sorulara ise S-400’ün F-35 ile uyuşmadığını ancak Türkiye’nin bir müttefik olduğunu, kendileri için stratejik bir ortak olduğunu bu yüzden her zaman konuşulmaya devam edildiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2019, 01:17

YORUM EKLE