Petrol Fiyatlarına Teknoloji Etkisi

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, petrol fiyatlarının Ekim ayından bu yana 86 dolardan 56 dolara düştüğünü açıkladı. Birol, teknolojinin petrol fiyatlarında hızlı değişime yol açtığını anlattı.

Petrol Fiyatlarına Teknoloji Etkisi

IEA Başkanı Birol, enerji fiyatları ve teknolojinin küresel bazda petrol fiyatlarında değişime yol açtığını aktardı. Petrol fiyatlarının Ekim ayında 86 dolar olduğunu hatırlatan Birol, şuanda 56 dolar civarında seyrettiğini kaydetti. 30 dolarlık düşüşün eşi benzeri görülmemiş bir düşüş olduğunu kaydeden Birol, fiyatlardaki oynamanın bir süre daha görüleceğini öngörüyor.

OPEC kararlarının küresel bazda etkisinin eskisi kadar olmadığını da konuşan Birol, genel ülke haritası hakkında konuştu. İş insanı, gelişmiş ülkelerde petrol talebinde düşüş, gelişmekte olan ülkelerde ise büyük bir artış olduğunu aktardı.

Doğalgaza Arz Artacak

Japonya dünyada en fazla doğalgaz ithal eden ülke olarak karşımıza çıkmakta. Birol, Çin’in dünyanın en büyük gaz ithalatçısı olacağını savunarak, bu bağlamda adımlar atıldığını söyledi. Doğalgaz üretiminin de artış gösterdiğinin altını çizen iş adamı, Asya’ya dikkat edilmesi gerektiğini anlattı.

Sıvılaştırılmış gazın en çok Asya’da büyüdüğünü vurgulayan Birol, metreküple sıvı doğalgaz ithal edildiğini konuştu. 5 yıl içerisinde ülkelerin sıvı doğalgaz kapasitesini en az yüzde 60 artıracağını anlatan Birol, şuanda 49 ülkenin ithalat yaptığını açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2018, 02:37

YORUM EKLE