PKK'nın Karadeniz Kırsalında ki Bölge Ana Karargahı İmha Edildi

PKK örgüt üyelerinin Karadeniz kırsalında telsiz olmadan farklı yöntemlerle haberleşme sağlayıp toplandığı ve eylem kararlarını da aldığı belirlenen sözde bölge ana karargahı güvenlik güçleri tarafından imha edildi.

PKK'nın Karadeniz Kırsalında ki Bölge Ana Karargahı İmha Edildi

Güvenlik güçleri PKK'nın Karadeniz'deki en büyük silah deposunun Gümüşhane kırsalında olduğu belirleyerek, lojistik olarak ise Trabzon kırsalını kullandıkları ortaya çıkardı.

Giresun Jandarma Bölge Komutanlığı'nın başlattığı operasyon çerçevesinde Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Ordu ve Tokat kırsalında bin 800 Jandarma Özel Harekat (JÖH) ekipleri ile Polis Özel Harekat (PÖH) ekiplerinin ve komandoların katılımıyla eş zamanlı operasyonlar gerçekleştirildi.

Yapılan operasyonlar kapsamında PKK'lı teröristlere ait sığınak ve depolar güvenlik güçleri tarafında ele geçirildi. PKK'nın sözde Karadeniz Açılım Grubu teröristlerinin tamamının etkisiz hale getirildiği bölgede, yeni terörist gruplarının sızmaması içinde İHA destekli operasyonlar hala devam ediyor.

Son 5 yıl içinde Karadeniz kırsalındaki operasyonlarda PKK'nın sözde Karadeniz Açılım Grubu'ndan 15 terörist etkisiz hale getirilirken, 3'ü kendiliğinden teslim olurken 6'sı ise sağ ele geçirildi. Bu teröristlerden 2'sinin İçişleri Bakanlığı'nın 'terörden arananlar' kırmızı listede 7'sinin ise gri kategoride olduğu belirlendi. 

İmha edilen sığınağın yakınındaki yayla evlerinden teröristlerin çaldıkları erzaklarla rahat kış üstlenmesi yaptıkları, bölgenin yoğun sisli olmasından dolayı fark edilmedikleri kaydedildi. Telsizle haberleşme sağlamadan belli aralıklarla sözde karargahın bulunduğu sığınakta buluşan teröristlerin, eylem planlamalarını da burada yaparak önemli kararlar aldığı, buradan Ordu, Tokat, Sivas ile Gümüşhane, Tunceli ve Erzincan kırsalına geçiş yapabildikleri belirlendi.

Gümüşhane'nin Kürtün ilçesi Kızılali Dağı Kabayalak bölgesinde teröristlerin yer göstermesi sonucu 50'şer metre aralıklarla 3 ayrı depo bulundu. Depolarda yaşam malzemesi ile 50 kilogram amonyum nitrat ele geçirildi.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2019, 15:29

YORUM EKLE

Popüler Haberler