Ramazan Ayı Ne Zaman Başlıyor? 2019 Ramazan Ayının Başlayacağı Tarih

Diyanet İşleri Başkanlığı Ramazan ayı takvimini yayınladı. Ramazan ayı ve Ramazan Bayramı ne zaman, ayın anlam ve önemiyle ilgili bilgiler içeriğimizin devamında yer almaktadır.

Ramazan Ayı Ne Zaman Başlıyor? 2019 Ramazan Ayının Başlayacağı Tarih

Bütün İslam aleminin heyecanla ve hasretle beklediği on bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’e kısa bir süre kaldı. Şubat ayına girilmesiyle birlikte milyonlarca Müslüman İslam’ın 5 şartından birisi olan orucu tutmak için gün saymaya başladı.

Ramazan Ayı Ne Zaman Başlıyor?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan takvime göre, bütün Müslümanların iple çektiği Ramazan ayı 6 Mayıs 2019 günü başlayacak ve 3 Haziran günü sona erecek. Ramazan Bayramı’nın birinci günü ise 4 Haziran günü.

Ramazan Ayının Anlam ve Önemi

Kuran-ı Kerim Ramazan ayının 27. gününde indirildiği için, bu ay büyük bir anlam ve öneme sahiptir. Zengin fakir fark etmeksizin bütün Müslümanların aynı safta namaz kıldığı, aynı sofrada yemek yediği Ramazan ayında sabah güneşin doğuşundan akşam güneşin batışına kadar oruç tutulur.

Müslümanların sabrını, iradesini ve nefsini güçlendiren oruç, yoksulun halinin daha iyi anlaşılmasını sağlar. Yoksulların aç kalmadığı ve bereketli bir ay olan Ramazan-ı Şerif’te bütün müminler zamanını iyilik ve ibadetlerle geçirmelidir.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2019, 15:22

YORUM EKLE