S-300 Sevkiyatının Akıbeti

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suriye’ye S-300 hava savunma sistemi verilecek olmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Pompeo, ABD’nin bu konuda endişeli olduğunu dile getirdi.

S-300 Sevkiyatının Akıbeti

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Dışişleri Bakanlığı’nda bir basın toplantısı düzenledi. Pompeo, Rusya’nın Suriye’ye S-300 füze sistemi verilmesine endişeyle baktığını ifade etti. Bu teslimatın bölgeyi risk altına alabileceğine dikkat çeken Pompeo, Ortadoğu’da olası bir krizin yaşanabileceğine dikkat çekti.

Daha İyi Düzeyde Hava Savunma Sistemi İnşa Edilecek

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin, Suriye’ye gönderilen S-300 savunma sistemiyle ilgili konuştu. Rus askerlerinin güvenliğinin teminat altına alınması için bu teslimatın yapıldığını aktaran Verşinin, niteliksel olarak yeni bir sistemin sağlandığını söyledi. Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun açıkladığı diğer adımların da atılacağına vurgu yapan Verşinin’in hedefinde İsrail de vardı. İsrail’in sevkiyattan memnun olmadığını dile getiren Verşinin, İsraillileri aklı selim davranmaya davet etti.

Terörle mücadelenin öneminden söz eden Dışişleri Bakan Yardımcısı, Rusya-İsrail ilişkilerinin iyiye gittiğini belirtti. Verşinin, İsrail’le ilgili kazaların önlenebilmesi adına temasların olduğunu ve Rus uçağının düştüğünü hatırlattı.

İsrail’in ise bu açıklamalara tepkisi gecikmedi ve İsrail Savunma Bakanı Avidgor Liberman, S-300’lere rağmen Suriye’ye saldırılacağını dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2018, 21:46

YORUM EKLE