Serinlemeye Ramak Kaldı

Kavurucu yaz sıcaklıklarının Ağustos ayının son günlerinde etkisini göstermeye başlamasının ardından havaların ne zaman serinleyeceği merak konusu oldu. MGM tahminleri paylaştı.

Serinlemeye Ramak Kaldı

1 Eylül itibariyle başlayan Sonbahar'ın sıcaklık dengelerini değiştireceği süreç için tarih belli oldu. Küresel tahmin sistemlerine göre hava sıcaklıkları 5 Eylül'den itibaren gerilemeye başlayacak. Kavurucu yaz sıcaklıklarının etkili olduğu Ağustos ayının son haftasının geride kalması ile beraber Türkiye'nin batı kesimlerinden başlamak üzere yağışlı havalar etkili olacak. Denize kıyısı olan ve sulak olan bölgelerde yüksek sıcaklıklara bağlı olarak etkisini gösteren yüksek nem oranı da bu süreçte gerilemeye başlayacak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan güncel tahminler, gerileme sürecini ortaya koyuyor.

SICAKLIKLARA BİRKAÇ GÜN DAHA TAHAMMÜL EDİLECEK

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan tahminlere göre yaz sıcakları birkaç gün daha etkisini gösterdikten sonra düşüşe geçecek. 5 Eylül'den sonra batı kesimlerinden başlayarak etkili olacağı tahmin edilen yağışlar sıcaklıkların gerilemesinde etkili olacak. Yağışların ülke geneline yayılım süreci ise Eylül ayının ortasını bulacak. 

Güncel tahminlere göre Türkiye'nin kuzeydoğusu parçalı bulutlu bir profil çizerken, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun Kuzey kesimlerinde bölgesel olarak sağanak yağış etkili olacak. Diğer bölgelerde ise bugün az bulutlu ve açık bir hava durumunun söz konusu olacağı tahmin ediliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2018, 13:17

YORUM EKLE