07 Temmuz 2019 Pazar 13:09
SETA nedir? Seta raporları neleri barındırır?
Takip Et:

Son günlerde medyada sıkça duyulan haberlerden olan SETA’nın gazeteciler hakkında hazırladığı araştırma raporu, gazetecilerden tepki toplamaya devam ediyor. SETA’nın yayınladığı, ‘Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları’ adlı rapor üzerine, Türk gazeteci ve basın mensupları, bu raporun ‘fişleme’ amacıyla hazırlandığı görüşünde. Raporu hazırlayan SETA ise fişleme yapıldığı yönündeki düşüncelere henüz bir açıklık getirmedi.

SETA Nedir?

SETA, siyaset, dış politika, ekonomi, toplum,medya, hukuk, insan hakları, güvenlik, strateji, eğitim, sosyal politikalar, Avrupa araştırmaları, enerji direktörlükleri kapsamındaki konular ile ilgili bilgileri toplayarak, bu konularla ilgili bir sorun yaşanması halinde çözüm için sunar. SETA, Türkiye’de Ankara ve İstanbul, Amerika’da Wahington D.C., Almanya’da Berlin ve Mısır’da Kahire’de  bulunan bürolarında bu faaliyetleri gerçekleştiriyor. 

İncelenen milletlerin yaşadığı problemler ile küresel problemleri geçmiş zamanlara ve ilgili kültürle bağlantısı olacak şekilde inceleyen SETA, günümüzdeki problemlere çözüm sunmanın yanında, gelecekte yaşanabilecek sorunları da belirleyip çözüm üretmeyi amaçlar. Temelinde bilginin yer aldığı kuruluş, herhangi bir devlete ya da düşünceye ait olmadan, tamamen sorun çözmeye odaklı bir kuruluştur. Yapılan kısa ve orta vadedeki analizler aracılığıyla, Türkiye’de yaşanan ya da yaşanması muhtemel problemlerde kullanılması amacıyla üretilen bilgi ile hem araştırmaya yöneltip, hem de nitelikli bilgi ihtiyacını karşılamayı hedefliyor. SETA, İngilizce olarak, Insight Turkey ve Arapça olarak Ru’ye Türkiye isimli dergileri aylık olarak yayımlıyor. 

SETA’nın ana teması, ulusal, bölgesel ve global problemleri çözmek ve derinlemesine çözümler üretmektir. Türkiye’nin bulunduğu bölgedeki konumu ile alakalı oluşan ve oluşabilecek sorunları her bakımdan inceleyerek, disiplinli bir şekilde araştırır. Ortaya çıkan bilgiler ise insanlar arasındaki barış ve eşitliği sağlamak ve hukukun geliştirilerek adil bir toplum düzeni sağlamak için kullanılır. 

Tükiye bulunduğu konum nedeniyle birçok problem ile karşılaşmaktadır. Önemli yollar üzerinde kurulmuş olan ülke, içinde bulunduğumuz yüzyılın öngördüğü modenlik ve geçmişten gelen jeo-stratejik konumun önemiyle alakalı yaptırımlara boyun eğmemek için kapsamlı olarak incelenmesi gereken konular bulunmaktadır. Eğitim, siyaset, ekonomi, insan hakları gibi konular Türkiye için titizlikle incelenmesi gereken konular olmaktadır. 

Bilginin bütün toplumlar üzerinde iyileştirici etkisi olduğuna inanan SETA’nın en büyük misyonu, sunulan bilgi ve yapılan araştırmalarla her alanda ‘iyi’ kavramını yaygınlaştırma ve koruma olmaktadır. Toplumlardaki kozmopolit yapının bir problem değil, tam tersine bu yapının bir avantaj ve zenginlik olduğunu düşünür.

Son Güncelleme: 07.07.2019 13:09
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler