Sivillerin Can Güvenliği Sağlanacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’de gündemin ana maddesi İdlib’di. Yapılan görüşmede silahsızlandırılmış bölge oluşturulması kararı alındı.

Sivillerin Can Güvenliği Sağlanacak

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile kritik bir görüşme gerçekleşti. Soçi’de gerçekleşen bu görüşmede İdlib’te yaşanan gerginliği azaltmak adına adımlar atıldı. Ateşkesin korunabilmesi adına bölgede silahsızlandırma kararı alındı.

Silahsızlandırma bölgesinin 15 Ekim’e kadar oluşturulacağı ve 15-20 km arasında bir mesafede olacağı duyuruldu. Bölgedeki gerekli denetimin ise Türkiye ve Rusya tarafından sağlanacağı kararı alındı.

Türkiye-Rusya Arasında Aktif İşbirliği Sağlanacak

Yapılan anlaşmaya göre muhalifler bulundukları alanda kalmaya devam edecekler. İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde yer alan tasfiye süreci ise yine Türkiye-Rusya ile yürütülecek. Ayrıca bölgede Türkiye’ye karşı yürütülecek herhangi bir terör faaliyetine de kesinlikle müsamaha gösterilmeyecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün yaptığı açıklamada, bölgede 12 ateşkes gözlem noktasının oluşturulduğunu ifade etmişti. Bu ateşkes gözlem noktası ise iki garantör arasındaki anlaşma bağlamında güçlendirilecek.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise bölgedeki radikallerin temizleneceğini ve ılımlı muhalefetin yerinde kalacağı bilgilerini paylaştı. Bu yılsonuna kadar ise bölgedeki ticari dolaşımı sağlayan M4 ve M5 otoyollarının açılacağı da kamuoyuna duyuruldu.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2018, 22:07

YORUM EKLE