Son Dakika... Dışişleri Bakanlığından ABD'ye S-400 cevabı!

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus'un geçtiğimiz gün S-400'ler üzerinden Türkiye'ye yaptığı üstü kapalı 'yaptırım' tehdidine Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy'dan cevap geldi.

Son Dakika... Dışişleri Bakanlığından ABD'ye S-400 cevabı!

Sözcünün yaptığı açıklamaların Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump'un görüşmelerineki tutuma yakışmadığını belirten Aksoy, "ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün dün (9 Temmuz) S-400 hava savunma sistemi tedariğimiz hakkında yaptığı açıklama Sayın Cumhurbaşkanımız ile ABD Başkanı Trump'ın G20 Zirvesi sırasında gerçekleştirdikleri görüşmenin içeriği ve ruhuyla bağdaşmamaktadır. Türkiye’yi S400 tedarik etmeye sevk eden koşullar ortadadır." ifadelerini kullandı. 

"Başkan Trump da G20 Zirvesi'nde bunu teyit etmiş ve ülkemize adil muamele yapılmadığını açıkça belirtmiştir." diye konuşan Aksoy, "Biz sürecin başından beri bu konuyu şeffaf bir şekilde yürüttük. ABD’nin S400 sisteminin F35 sistemlerine zarar verebileceği konusundaki endişelerini gidermek üzere NATO'nun da dahil edilebileceği teknik bir çalışma grubu kurulmasını önerdik, ancak bu teklifimize halen yanıt alamadık. ABD tarafını diplomasi ve diyaloğu dışlayarak ilişkilere zarar verecek yanlış adımlar atmaktan kaçınmaya davet ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu. 

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2019, 16:38

YORUM EKLE

Popüler Haberler