Srebrenitsa Katliamı nedir? Hangi tarihte oldu? Srebrenitsa’da ne oldu? 24 yıl önce yaşananlar

Toplamda 8 bin 372 Boşnak sivilin Sırp askerler tarafından canice öldürüldüğü Srebrenitsa katliamının üzerinden tam 24 sene geçti. Avrupa'nın gözleri önünde gerçekleşen bu katliam 11 Temmuz 1995 yılında gerçekleşti. Katliam Ratko Mladic komutasındaki askerler tarafından yapıldı. Şimdiye kadar 6 bin 500 kadar kurbanın kimliği tespit edildi. Bu sene kimliği tespit edilen 36 kişi, Potacari Mezarlığı’na defnedilecek.

Srebrenitsa Katliamı nedir? Hangi tarihte oldu? Srebrenitsa’da ne oldu? 24 yıl önce yaşananlar

Dünyanın acı lekesi Srebrenitsa katliamının üstünden tam olarak 24 sene geçti. Daha dün gibi hatırlanan katliamda Sırp askerler, toplamda 8 bin 372 kişiyi hunharca katletti. O günden sonra kimlik tespitleri hala bitirilemedi. Bu sene kimliği tespit edilen 36 kişi daha Potoçari Anıt Mezarlığı’na gömülecek.

AVRUPA’NI GÖZLERİ ÖNÜNDE KATLİAM

1991-1995 yılları arasında gerçekleşen Yugoslavya iç savaşında, Sırp Cumhuriyet Ordusu Srebrenitsa’ya girer. Burada Krivaya 95 harekatı gerçekleşir. Aylardan Temmuzdur. Buradaki Ratko Mladiç komutasındaki Sırp askerleri, toplamda 8 bin 372 kişiyi düşünmeden katleder. Katliam sırasında kadın ve çocukların da katledildiği belgelerde tespit edildi. Birleşmiş Milletler, Srebrenitsa’yı güvenli bölge olarak ilan etse de, 400 kadar silahlı Hollanda asker bölgede olsa da bu katliamın önüne geçilemedi.

2. Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’da gerçekleştirilen en büyük toplu kıyım olarak nitelendirilen Srebrenitsa katliamı, ilk kez belgelenen soykırımdır.

SİLAHSIZ İNSANLAR KATLEDİLDİ

Yugoslavya çökmüştü. Sırplar 1992 yılından itibaren Bosna’ya karşı bir soykırım başlatmıştı. Birleşmiş Milletler’in güvenli bölge olarak ilan ettiği 6 bölgeden biri Srebrenitsa olsa da katliama engel olunamadı.

Savaş esnasında 24 bin kişilik bir nüfusu olan Srebrenitsa’da 60 bin kadar insan yığılmıştı. Salgın hastalıklar ve açlık baş göstermişti. BM barış gücü burada bulunan Müslümanların ellerindeki silahları güvenlik gerekçesiyle topladı.

Sırp orduları Srebrenitsa’ya saldırıları sıklaştırınca, bölgedeki Müslümanlar silahların geri verilmesi için başvurularda bulundu. Ancak bu başvurular Hollandalı komutan Thom Karremans tarafından reddedildi. Sadece iki kez F16 uçağı uçuruldu.

Kentte bulunan 400 Hollandalı asker, BM Barış Gücü komutanı Hollandalı generalin verdiği emirle şehri bir gecede terk etti. Ardından yine Hollandalı Komutan Thom Karremans’a sığınan 25 bin mülteci, şehirle birlikte Sırplara teslim edildi.

Ardından skandal bir fotoğraf ortaya çıktı. Sırp komutan, şehri terk ettiği için Holandalı komutana hediye takdim ediyordu. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra dünya tarihine kazınan bu katliam, insanlığa yapılan en büyük suç olarak arşivlere geçti.

Lahey Adalet Divanı, bu olayın bir soykırım olduğunu kabul etti ancak sorumlu olarak Sırbistan’ın tutulmaması gerektiğini söyledi.

SREBRENİTSA SOYKIRIMI VE SUÇLULAR

2007 senesinde Hollanda’nın Lahey kentinde toplanan Adalet Divanı, kanıtlar üzerinden bu olayın bir soykırım olduğuna karar verdi. Sırp komutan Ratko Mladic, katliamda birçok suç işlediği için müebbet hapse mahkum edildi. 2016 yılında, yine aynı mahkeme tarafından Sırpların eski lideri Radovan Karadzic de 10 ayrı suçtan 40 yıl hapse mahkum edildi.

Ayrıca eski Sırp general Radislav Krstic'i 35 yıl, Vidoje Blagojevic'i 15 yıl, Vujadin Popovic ve Ljubisa Beara'yı ömür boyu, Drago Nikolic'i 35 yıl, Ljubomir Borovcanin'i 17 yıl, Vinko Pandurevic'i 13 yıl, Radivoje Miletic'i 19 yıl, Milan Gvero'yu 5 yıl hapse mahkum edildi. Bosna Hersek Mahkemesinde görülen davada ise 13 Temmuz 1995'te bine yakın Boşnak sivilin öldürülmesiyle suçlanan Milorad Trbic, 30 yıl hapse mahkum edildi. 

Bütün cezalar toplandığında 45 Sırp kökenli kişiye, toplamda 699 yıl hapis cezası verilmiş oldu. Eski Sırbistan Devlet Başkanı Slobodan Milosevic da yargılananlar arasında yer alıyordu ancak bulunduğu cezaevinde hayatını kaybetti.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2019, 16:38

YORUM EKLE

Popüler Haberler