Tapu ve imar kanunlarında değişiklikler yapıldı

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nden önemli bir yenilik geldi. Artık yurtdışındaki vatandaşlarımız tapu işlemlerini farklı tapu müdürlüklerinden ya da yurtdışından yapabilecek. Vatandaşlarımız yurtdışında olsalar bile tapu işlemi yapabilecek. İşte detaylar...

05 Temmuz 2019 Cuma 00:21
Tapu ve imar kanunlarında değişiklikler yapıldı
Takip Et:

Tapu ve Kadastro'dan çok önemli bir hizmet daha geldi. Konuyla ilgili konuşan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, "Alıcılar ve satıcılar farklı tapu müdürlüklerinde hatta yurtdışında olsalar bile tapu işlemleri yapılabilecek. Kat mülkiyetli taşınmazlarda hatalı blok veya bağımsız bölüm numaraları kolaylıkla düzeltilebilecek. Süresi bitmiş ipoteklerde malikin talebi ile terkin mümkün olabilecek" dedi.

Daha önce bürokrasiden dolayı hizmette sorunlar yaşadıklarını dile getiren Özelmacıklı, ''Düzenleme ile taşınmaz mülkiyetinin devir işlemleri kolaylaştı. Buna göre alıcılar ve satıcılar farklı tapu müdürlüklerinde hatta yurtdışında olsalar bile tapu işlemleri yapılabilecek. Kat mülkiyetli taşınmazlarda hatalı blok veya bağımsız bölüm numaraları kolaylıkla düzeltilebilecek. Süresi bitmiş ipoteklerde malikin talebi ile terkin mümkün olabilecek. Tapu senetlerinde fotoğraf yapıştırılmasına gerek kalmayacak” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE YETKİ BAKANLIĞA VERİLDİ

Özelmacıklı yaptığı konuşmada, ''Müteahhidin payına düşen bağımsız birimlerin satışı, inşaatın tamamlanma oranına göre belirlenecek. Yıkılacak derecede riskli olan yapıların bulunduğu alanlarda dönüşüm uygulamaları maliklerin muvafakati aranmaksızın Bakanlıkça resen yapılabilecek. Malikler müteahhitten kaynaklanan nedenlerle sözleşmeleri fesh edebilecek" ifadelerini kullandı.

İMAR KANUNUNDA DÜZENLEMELER GERÇEKLEŞTİRİLDİ

DOP ve KOP alanlarının yüzde 45'e kadar çıkarıldığını söyleyen Özelmacıklı, ''DOP alınamayan durumlarda da bedeli alınabilecek. Bu bedel ödenmeden de ruhsat verilmeyecek. Tarımsal amaçlı sera için yapı ruhsatı aranmayacak. Yapılaşmamış parseller açık otopark yapılabilecek. Genel güvenlik ve asayiş bakımından tehlike arz eden metruk ve tehlikeli yapılar, tebligata rağmen kaldırılmaz ise tehlikenin giderilmesi veya yıkım işleri belediye veya valilikçe yapılacak ve masrafı yüzde 20 fazlası ile yapı sahibinden tahsil edecek" şeklinde konuştu.

TAPU TAHSİL VE ECRİMİSİLDE DÜZENLEMELER YAPILDI

Bu konu hakkında konuşan Özelmacıklı, ''Özellikle yapı kayıt belgesi alınan taşınmazlar için daha önce tapu tahsis belgesi alınmışsa ve arsa bedelleri ödenmiş ise vatandaşlardan ayrıca bir satış bedeli de alınmayacak. Yapı kayıt belgesi alınan taşınmazların satışa konu edilen kısımlarından yapı kayıt belgesi tarihi ile satış tarihi arasındaki dönem için ecrimisil alınmayaca, tahakkuk ettirilen ecrimisiller ise terkin edilecek. Satış tarihi itibarıyla tahsil edilen ecrimisil tutarı ise satış bedelinden mahsup edilecek" dedi. 

Son Güncelleme: 05.07.2019 00:21
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.