TBMM'de AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti'den AB yaptırımlarına karşı ortak bildiri

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti'den Doğu Akdeniz için AB yaptırımlarına karşı ortak bir bildiri yayınladı. Yayınlanan bildiride AB tarafından açıklanan yaptırımların, uluslar arası hukuka aykırı ve kabul edilemez bulunduğu belirtildi.

TBMM'de AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti'den AB yaptırımlarına karşı ortak bildiri

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de petrol, doğalgaz aramasını durdurmaya yönelik Avrupa Birliği'nin (AB) yaptırımlarına ilişkin, AK Parti, CHP, MHP ve İyi Parti ortak bir karar alarak bildiri yayınladı. Dört partinin ortak bildirisinde AB Dış İlişkiler Konseyi Toplantısı Sonuç Bildirgesi’nde açıklanan yaptırımların, uluslar arası hukuka aykırı ve kabul edilemez bulunduğu belirtildi.

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetleri sebebiyle aldığı tehditler üzerine birlik olan partilerin arasına HDP katılmayacaklarını söyledi.

AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti'nin birleşerek AB'nin yaptırımlarına karşı karar aldıkları Doğu Akdeniz bildirisi şöyle:

"Bizler Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu bulunan siyasi partiler olarak Doğu Akdeniz bölgesi hidrokarbon kaynaklarının paylaşımı konusunda, bir oldu-bittiye getirerek Kıbrıs Türk’ünün ve Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası hukuk temelindeki meşru hak ve çıkarlarını görmezlikten gelme, yok sayma, hesaba katmama yönündeki tüm girişimleri, hesapları şiddetle telin ediyor, bu yönde siyaset yürüten çevrelerin politikalarına her hal ve şartta karşı olduğumuzu en açık ifade ile ortaya koyuyoruz." 


YORUM EKLE

Popüler Haberler