Terör Örgütü Liderinin Koruması İtiraflarıyla Gündeme Geldi

Terör örgütü PKK'nın önemli isimleri arasında yer alan Mustafa Karasu'nun yakın koruması Adana'da yakalandıktan sonra yaptığı itiraflar ile önemli bilgileri gündeme getirdi.

Terör Örgütü Liderinin Koruması İtiraflarıyla Gündeme Geldi

Adana’da silahlı terör örgütü PKK’nın üst düzey isimlerinden Mustafa Karasu’nun yakın koruması yakayı ele vermişti. Zanlı silahlı terör örgütüne üye olmak ve resmi belgede sahtecilik suçlarından hapis cezası istemiyle bir süredir yargılanmaktaydı. Adliyede hakim karşısına çıkan zanlıya 7 yıl 3 ay 15 gün hapis cezası verildi. 

Hapis cezası verilen koruma terör örgütü PKK’nın gösterdiği faaliyetlerle ilgili olarak yargılama sürecinde itiraflarda bulundu. Zanlı 2010 senesinde PKK ile birlikte Irak Kuzey’indeki kamplara şahsi olarak katıldığını belirtti. Burada 6 ay süresince askeri, ideolojik ve siyasi eğitimlerin alındığı yargılama sürecinde zanlı tarafından aktarıldı. Aynı zamanda dürbünlü silah ve el bombalarına ilişkin özel eğitimler verildiği de Mustafa Karasu'nun tutuklanan koruması tarafından açıklandı.

Mustafa Karasu’nun 1.5 yıl yakın korumalığını yapan zanlı Gare, Hınera ve Kandil’de kaldıklarını da beyan etti. PKK üyelerine yönelik ayrılan bölümlerde Kürtçe, askeri ve siyasi diplomasi eğitimleri verildiği açıklandı. Zanlı bu eğitimlerde elde edilmek istenen temel amacın, PKK’nın iyi bir şekilde tanıtılması olduğunu da itiraflarında dile getirdi.

Karasu'nun yakın koruması PKK’ya katılan yabancı uyruklu şahısların da olduğunu açıkladı. Kısa süre içerisinde 3 Amerikan, bir Hindistan, 3 Kanada, bir Kırgızistan, 6 Almanya ve 3 Kolombiya vatandaşının örgüte üye olduğunu dile getiren zanlı itiraflarını sürdürdü ve Suriye’de de uzun süre bulunduğunu belirten şahıs, Derik ilçesine vardıklarını belirtti. Burada kaldıkları evde PKK kıyafetleri yerine YPG kıyafetleri giyildiğini ve burada şehir çalışmaları eğitimleri verildiğini açıkladı. Kendisinin keşif yapması için Adana’ya gönderileceğini belirtti ve kendisine Suriyeli kimliğini verildiğini itirafları esnasında aktardı. Ancak bu noktada sınır dışı edildiğini burguladı. Daha sonra ise Mersin Tarsus’un Çamlıyayla köyündeki 80 kg sıvı patlayıcının görüntülerinin izletildiğini vurguladı. 

 

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2017, 00:09

YORUM EKLE