Tonya Kaymakamı Mengi ByLock Tespiti Sonrasında Tutuklandı

Trabzon'un Tonya ilçesinin kaymakamı Halit Mengi, FETÖ soruşturması kapsamında göz altına alındı. 3 yıldır kaymakamlık yapmakta olan Mengi'nin ByLock kullandığı tespit edildi.

Tonya Kaymakamı Mengi ByLock Tespiti Sonrasında Tutuklandı

Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülmekte olan FETÖ soruşturmasında, Trabzon Tonya ilçesinde Kaymakamlık yapan Halit Mengi gözaltına alındı. 3 yıl boyunca kaymakamlık görevini sürdürmekte olan Mengi, adliyeye sevk edildi. Silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan mahkeme karşısına çıkarılan kaymakam, tutuklandı.

OPERASYONLAR SÜRÜYOR

Terör örgütü FETÖ’ye yönelik 81 ilde kapsamlı operasyonlar sürmektedir. Geçtiğimiz günlerde Denizli’nin Acıpayam İlçesi’nde faaliyet gösterdiği tespit edilen zanlılar mahkeme karşısına çıkarıldı. Örgüt içi gizli haberleşme programı ByLock’u kullandığı iddia edilen 22 zanlıdan 8’i tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Ülke içinde varlıkları bir tehlike unsuru olan örgüt üyelerine göz açtırılmamaktadır. 15 Temmuz gecesi gerçekleşen darbe kalkışması sonrasında ülke çok büyük kayıplar vermiştir. Ancak o gece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı yayın bağlantısıyla yaptığı bildiri, darbeyi önlemek için atılan ilk adım olmuştur. Daha sonrasında ise MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, darbeye karşı tavır takınan ilk muhalefet parti olmuştur. Başbakan Binali Yıldırım, Bahçeli’nin tutumunun darbeyi engellediğini de açıklamıştır.

Başbakan Binali Yıldırım da daha sonra canlı bağlantı ile katılmış ve halkı meydanlara davet etmiştir. Darbe girişiminde aktif rol alan FETÖ üyeleri 1 gece içerisinde çökmüştür. Daha sonra ise Olağanüstü Hal ilan edilmiş ve terör örgütlerine yönelik mücadele üst seviyeye taşınmak istenmiştir.

FETULLAH GÜLEN İADESİ İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRMEKTEDİR

Bu noktada binlerce FETÖ üyesi tutuklanarak cezaevine gönderilmiş ve darbe sorumluları ortaya çıkmıştır. Örgüt kurucusu Fetullah Gülen’in Pensilvanya’dan iadesi istenmiş ancak bu talep ABD hükümeti tarafından reddedilmiştir.

Böylelikle FETÖ/ABD iş birliği de ortaya çıkarılmıştır. Daha önceleri YPG ve PKK gibi terör örgütlerine silah yardımı yapan ABD, bu noktada FETÖ’ye de destek vermiştir. Darbenin önleneceği anlaşıldıktan sonra ABD hükümeti Türkiye’nin yanında yer aldığını belirtmiştir.

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2017, 16:49

YORUM EKLE