Türkiye'de Yapıların Yarısı İmara Aykırı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdür Yardımcısı Sezayi Köse, imar barışına vurgu yaparak Türkiye'de 1950-2000 yılları arasındaki konutların yarısının imara aykırı olduğunu açıkladı.

Türkiye'de Yapıların Yarısı İmara Aykırı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdür Yardımcısı Sezayi Köse Esenler Kent Konseyi Genel Kurul Toplantısı’nda konuştu. Toplantıda Esenlenler Belediye Başkanı Ömer Çetin Kaya ve belediye meclis üyeleri de yer aldı. İstiklal Marşı sonrasında başlayan toplantıda Çetinkaya, şehir adına katılımcılığın sağlanmasının önemine vurgu yaptı. Kentte demokrasi kültürünün geliştirilmesi amacıyla hareket edildiğini konuşan Çetinkaya, sözü Köse’ye bıraktı.

İmara Aykırı Yapı Sayısı Fazla

Ülke genelindeki yapıların yarısından fazlasının imara aykırı olduğunu işaret eden Köse, 13 milyonluk yapıdan söz etti. İmar barışının bu noktadaki öneminin altını çizen Köse, sadece Esenler bölgesi için bu rakamın yüzde 70’e tekabül ettiğini söyledi. Konutların büyük çoğunluğunun yıkılması gerektiğini hatırlatan Köse, bunların içerisine kamu binalarının girdiğini de anlattı. Köse, 1950 ve 2000 yılları arasındaki yapıların büyük çoğunluğunun imara aykırı olduğunun altını çizdi.

İmar Barışı Başvuruları Ne Zaman

Milyonlarca vatandaşı hareketlendiren imar barışının 15 Haziran 2019 günü sona ereceği belirtiliyor. İmar Barışı başvurusu yapan bireylerin imar barışı için gerekli belgeleri teslim etmesi gerekmektedir. Olanaktan yararlanacak kişilerin hak sahibi durumunda olması ve kişilerden herhangi birinin başvuruda bulunması yeterlidir. Kat mülkiyeti konusunda ise konutta ikamet eden bütün ev sahiplerinin imzasının toplanması şartı aranmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2019, 01:13

YORUM EKLE