Virüs salgınında onayım olmaksızın ücretsiz izine çıkarıldığımda işçi ve çalışan haklarım nelerdir?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, ''Virüs salgınında onayım olmaksızın ücretsiz izine çıkarıldığımda işçi ve çalışan haklarım nelerdir?'' sorusunun yanıtını duyurdu. İşte işçilerin coronavirüs sürecinde hakları ile ilgili merak edilenler.

Virüs salgınında onayım olmaksızın ücretsiz izine çıkarıldığımda işçi ve çalışan haklarım nelerdir?

CHP Emek Büroları adına Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, salgın sebebiyle hak gasplarına ilişkin merak edilen soruları yanıtladı.

İşveren bir çalışanını ücretsiz izne çıkarabilir mi?

İş Kanunu gereğince yıllık izni farklı bir şehirde geçirecek işçiye, talep etmesi halinde 4 gün ücretsiz yol izni ve doğum sebebiyle raporlu olan kadın işçi raporun bitimini müteakip talep etmesi halinde 6 aya kadar kullanabildiği ücretsiz doğum izni dışında ücretsiz izinde işçinin onayı ve rızası alınmalıdır. Bu noktada işçinin rızası ve onaylı olmadan işverenler işçileri tek taraflı ücretsiz izne çıkarma hakkına sahip değildir.

İşveren tarafından ücretsiz izne çıkarılan işçinin hakları nelerdir?

İşçinin onayı alınmadan ücretsiz izin uygulanması halinde işveren tarafından iş sözleşmesi tek taraflı feshedilmiş olur. Bu durumda işçi işe geri dönüş davası açabilirken, kıdem ve ihbar tazminatı dahil bütün alacaklarını talep etme hakkına sahiptir.

İşyeri virüs sebebiyle bir hafta veya daha uzun süre faaliyet durdurursa iş sözleşmesi tek taraflı olarak feshedilebilir mi?

Bir işçi bu durumda iş sözleşmesini tek taraflı feshedebilir. Bu süreçte işçi kıdem tazminatı ve diğer alacaklarına dair hak kazanır fakat ihbar tazminatı alamaz.

Önlem alınmayan işyerinde işten kaçınma hakkı var mıdır?

İşçilerin böylesi bir halde işten kaçınma hakkı bulunmaktadır. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda Çalışmaktan Kaçınma Hakkı düzenlenmiştir. Buna göre işçi riskli hallerde kurula, kurulun olmadığı işyerlerindeyse işverene başvuru yaparak durumun belirlenip tedbirlerin alınması gerektiğini talep edebilmektedir.

Kısa çalışma ödeneğinden yararlanma şartları nelerdir?

Virüs salgını noktasında İş Kanunu 40. maddesinde zorlayıcı sebeple çalışamayan veya çalıştırılamayan işçiye bekleme süresi içinde bir haftaya kadar işverenin yarım ücret ödemesi gerekmektedir. Bir hafta süreden sonra işçiye ücret ödenmez ve işveren kısa çalışma ödeneğine başvuru yapması halinde bir hafta sonraki ücretler işçiye işsizlik sigorta fonunda ödenecektir.

Kısa çalışma ödeneği ne kadardır?

Günlük kısa çalışma ödeneği, sigortalı personelin 12 aylık prime dayanan kazancı dikkate alınmak suretiyle hesaplanan günlük ortalama brüt kazancın yüzde 60’ıdır. Kısa çalışma ödeneğinden yalnızca damga vergisi kesilmektedir. Asgari ücretli bir kişinin alabileceği kısa çalışma ödeneği ise 1561 TL’dir. 7 bin 365 TL ve üzerinde kazanç elde eden personelin ise kısa çalışma ödeneği 4380 TL’yi aşamaz.

Uzaktan çalışma yapılırsa ücrette herhangi bir düşüş yaşanır mı?

İş Kanunu 14. maddesi 4. fıkrasında bulunan uzaktan çalışmayı düzenleyen madde; uzaktan çalışma; işçinin, işverenin oluşturduğu iş organizasyonu çerçevesinde iş görme edimini evinde veya teknolojik iletişim araçlarıyla işyeri dışında yerine getirmesi esasına dayalı ve yazılı iş ilişkisidir. İşçi süreliğine virüs salgınından kaynaklı uzaktan çalışmaya geçmesi halinde hiçbir haktan geri dönüş veya ücret düşüşü söz konusu olamamaktadır.

İşveren virüs salgını nedeniyle çalışılmayan günler için telafi çalışma yaptırılabilir mi?

Telafi çalışması İş Kanunu 7. maddede belirtilmiştir. Zorunlu sebeplerle işin durması gerekçesiyle işyerinde normal çalışma süresinin altında çalışılması veya tatil edilmesi durumunda iş sözleşmesi ve toplu iş sözleşmesiyle öngörülen yasal izin dışında izin verilmesi durumunda işçinin çalışmadığı sürelerin telafi edilebilmesi için işçiye yaptırılarak çalışma süresidir. Bu süreçte öneğin haftanın 5 gününde günde en az 9 saat çalışılan bir iş yerinde günde en fazla 2 saat telafi çalışma yaptırılabilmektedir. Öte yandan telafi çalışması tatil günlerinde yaptırılamaz. Uygun telafi çalışma yaptırmayan işverene çalıştırmış olduğu her işçi için 509 TL idari para cezası ödemek zorundadır.

Hayatın tüm renkleri burada! Merak ettiğin tüm gelişmelerin bildirimleri her an telefonunda! Mobil uygulamamızı hemen yükle! >>> Android Uygulaması Linki - İOS Uygulaması LİNKİ

Ekonominin gidişatı, Türkiye’den güncel gelişmeler ve teknolojik ilerlemeler… Merak ettiğin tüm haberler Haberport Instagram hesabında! Hemen takip et >>> Haberport İnstagram Hesabını Takip Et

Günün en önemli gelişmelerinin, en hızlı kaynağı Haberport’un Facebook Grubunda sen de yerini al! >>> Haberport Facebook Grubuna Katıl!

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2020, 20:05

YORUM EKLE

Popüler Haberler