Yağış Süreci Çiftçileri Umutlandırıyor

Bol yağışla geçen sonbahar, meralarda erkenden yeşillenmeyle sonuçlanınca, besicilikle uğraşan vatandaşların da yüzü güldü. Verimli süreç, besi maliyetini azaltıyor.

Yağış Süreci Çiftçileri Umutlandırıyor

Şanlıurfa’da sonbahar yağmurları çiftçilerin yüzlerini güldürmeye devam ediyor. 2 milyonu aşkın küçükbaş hayvanının otlatıldığı beldede hayvan yetiştiricileri sezonun iyi geçeceğini umuyor. Şanlıurfa’daki yer şekilleri ve jeolojik yapı sebebiyle besi hayvancılığı bir hayli yaygın. Üstelik mera hayvanlarının etlerinin besi hayvancılığına göre daha lezzetli olduğu biliniyor.

Türkiye genelinde de insanlar sıklıkla besi hayvancılığıyla yetişen hayvanları tercih ediyor. Geçen yıl yağışların dengesizliğinden şikayetçi olan çiftçiler, bu yıl pek de sıkıntı yaşamayacak gibi görünüyor. Geçtiğimiz yılda istediği verimi alamayan çiftçilerin bir kısmı göç etmek zorunda kalmıştı. Yem fiyatlarına yapılan zam da çiftçileri bir hayli sıkıntıya sokmuştu.

Yem Giderleri Çiftçileri Zorluyor

Besi hayvancılığı ile uğraşan bir çiftçi, meraların erken yeşillenmesiyle yeme duyulan ihtiyacın azalmakta olduğunu dile getirdi. Çiftçi, yem fiyatlarının yüksek olduğunu ve bundan dolayı da gelir elde etmek için doğal ortamın zorunluluk haline geldiğini paylaştı.

Yaz ayında bile hayvanlara yem vermek zorunda kaldıklarını kaydeden çiftçi, iklim koşulları ile rahat bir nefes aldıklarının altını çizdi. Yağmurların artmasıyla yem fiyatlarında düşüş beklediklerini de anımsatan çiftçi, aksi halde durumun kötüleşebileceğinden söz etti.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2018, 02:24

YORUM EKLE