07 Ekim 2019 Pazartesi 12:10
Yargıtay'dan çalışanlar için önemli karar! İş arkadaşına yalaka diyene büyük ceza

Çalıştığı bir fabrikada iş arkadaşına 'taklacı-yalaka' diyen işçi tazminatsız kovuldu. Tüm çalışanları ilgilendiren bu karar ise Yargıtay'dan çıktı. Yargıtay ise karar gerekçesi olarak işçinin iş huzurunu bozduğunu gerekçe gösterdi.

Mesai arkadaşına hakaret ederek işinden olan işçi ise 2. İş Mahkemesi'ne başvurdu. İşçi, iş sözleşmesinin haksız şekilde işverence feshedildiğini ileri sürerek, kıdem ve ihbar tazminatı ile eşitlik ilkesine aykırı davranılması sebebine dayalı tazminatın davalıdan tahis edilmesini talep etti.

 Davalı işveren ise davacının sürekli ikaz aldığını, izin almadan işe gelmediğini, mesai arkadaşlarına hakaret ederek iş ahlakını bozduğunu işi yavaşlatma eylemine giderek tedbirsiz davrandığını ve dikkatsiz çalışmasından dolayı şirkete zarar verdiğini iddia etti. 

Mahkeme ise davalı işçiye kıdem tazminatı ödenmesi gerektiğine karar verdi. Davalı avukatı ise mahkemenin bu kararını temyiz ettikten sonra davayla ilgili Yargıtay 22. Hukuk Dairesi emsal bir karar verdi.

Davalının mahkemeye sunduğu iddiaların kabul edildiği belirtilen kararda, "Davacının hal ve hareketlerinden çok rahatsız olduğu, işe girdiği tarihte yazıhane bölümündeki kadınlar hakkında belden aşağıya çok pis konuştuğu tutanaklarla sabittir. Davacıdan çalışanlara 'taklacı, yalaka' şeklinde isimler takarak huzursuzluğa sebep olduğu için savunmasının istendiği, davacının da kimseyi rahatsız edecek şekilde konuşmadığı, şaka olarak birbirlerine karşı söylemlerde bulundukları ancak art niyet olmadığı ve arkadaşları ile arasının iyi olduğu şeklinde savunmasını verdiği görülmüştür. Yargılama esnasında davalı şahidi olarak dinlenen tutanak tanıkları, davacının huzursuzluk yapıp, işi yavaşlattığını belirtmişlerdir. İşçiler hakkında küfürlü konuştuğu yönündeki beyanının somut olarak fesih sebebi yapılmadığı şeklindeki hatalı gerekçe ile davacının iş akdinin işveren tarafından haksız feshedildiğinden kıdem ve ihbar tazminatının kabulüne karar verilmiştir. Bahsedilen ve tutanak tanıklarınca da doğrulanan somut vakıalar karşısında mahkemece kıdem ve ihbar tazminatının kabulüne karar verilmesi hakkaniyet ilkesine ve menfaatler dengesine aykırı olmuştur. Bu sebeplerle, davacının kıdem ve ihbar tazminatı talebinin reddi gerekirken kabulüne karar verilmesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir. Temyiz olunan kararın bozulmasına oy birliğiyle karar verildi" ifadeleri kullanıldı.

Son Güncelleme: 07.10.2019 12:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler