Yeni Araçlara Zorunlu Hız Sınırlama Sistemi Geliyor

Avrupa Parlamentosu 2022 yılının Mayıs ayından itibaren yeni araçlara zorunlu hız sınırlama sistemi uygulanmasını içeren düzenlemeye onay verdi.

Yeni Araçlara Zorunlu Hız Sınırlama Sistemi Geliyor

Strazburg'da toplanan Avrupa Parlementosu Genel Kurulu, yeni üretilen araçlarda güvenlik teknolojileri kullanımını zorunlu hale getirecek yeni kuralları kurul üyelerinin katılımıyla oylama sundu. 30'a karşı 578 oyla kabul edilen hız sınırlama sistemi 2022 yılında uygulamaya sokulacak.

son düzenlemelere göre, AB üyesi olan ülkelerde Mayıs 2022'den itibaren otomobil, kamyon ve otobüs gibi yeni araçlarda, otomatik hız sınırlama sistemi, acil fren sistemi, şerit takip asistanı, yorgunluk tespit sistemi ve kameralı park sensörü gibi sürüş güvenliği sağlayan teknolojilerinin kullanılması artık zorunlu hale gelecek.

Ayrıca, araçlara, uçak sistemlerinde olduğu gibi trafik kazalarının daha ayrıntılı ve kolay incelenmesi için sürüş verilerinin kaydedileceği kara kutular yerleştirilecek.

Yürürlüğe girmesi için AB Konseyi'nin onayı gereken uygulamanın amacı kara yollarında ölümlü kazaların ve yaralanmaların azaltılması yönünde.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2019, 00:51

YORUM EKLE