22 Mayıs 2019 Çarşamba 09:42
Yeni Askerlik Sistemi Ne Zaman Yasalaşacak? Hangi Tarihte Yürürlüğe Girecek? Yeni Askerlik Sistemi Son Durum ve Gelişmeleri

Yeni Askerlik Sisteminde Son Durum

Yeni askerlik modelinin ayrıntılarını Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan dinlemiştik. İşte yeni dönem askerlik ile ilgili tüm merak edilen detaylar…

Milli Savunma Bakanlığı yeni askerlik modeli ile ilgili açıklama yapmıştı. Yapılan açıklamaya göre zorunlu askerlik eğitimi lise ve lise altı mezun olan askerler için de 6 aya düşecekti. Milli Savunma Bakanlığı bu yeni askerlik modeli ile ilgili yapılan çalışmalarda sona gelindiğini açıkladı.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan edindiğimiz bilgiler tekliflerin kanun taslağına konulduğu ve bakanlıkların mutabık kalması halinde Cumhurbaşkanı’nın onayına sunulacağı yönünde.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konu ile ilgili açıklamaları ise şunlar :

Yeni askerlik sistemiyle alakalı olarak burada dört hatta beş ana başlık var. Bir tanesi TSK'nın ihtiyacı. İkincisi öngörülebilir oluşu. Üçüncüsü süreklilik. Dördüncüsü eğitim ve mesleki gelişim ihtiyacı. Beşincisi eğitimli insan gücü kaynağının etkin ve verimli kullanılması. Bedelli askerlikle diğerleri karıştırılıyor. Bedelli askerlik noktasında yıllarca çok ciddi birikimler, yurt dışında olanların 'Bizim durumumuz ne olacak?' gibi birçok şeyler oluyordu. Bir dönem yaptığımız değerlendirmelerde belli bir bedel koyduk. Kabul edenler oldu. Gelip askerliklerini yaptılar. Daha sonra düşüş sözkonusu oldu. Attığımız bazı adımlar oldu. Son dönemde geldiğimiz noktada ise bu ücret bedellide çok ciddi manada düşürüldü ve şu anda kabul görmeye başladı. Bir defa yükümlü erbaş ve erler var. Yedek astsubaylık var. Bir de yedek subaylık var. Bunlar bu dönemin farklı özellikleri. Yedek subaylıkta malum alışılmış olan süreç devam ediyor. Asıl önemli olan bu yedek astsubaylık. Burada istihdamda şu anda meslek yüksek okulları görev alabilecekler. Aynı şekilde yükümlü erbaş er burada da belli bir ücret ödeniyor. Bu belli ücretlerin ödenmesi de onların en azından süreç içerisinde maişetini temin, evliyse evine buradan belli bedeli aktarma imkanını da sağlayacak. Bütün bunlarla beraber aslolan bizim için de gerçekten önemli olan şu, mesela şimdi 5 ay kıta diyoruz, burada belli bir harçlık ödeniyor. O 5 aydan sonra kendisi terhis olabiliyor. Bunun öncesinde 1 ay temel eğitimden geçiyor. Bir diğeri aynı şekilde yedek astsubaylıkta ise 2 ay temel sınıf eğitimi, bu da harçlıklı. Ardından 10 ay da kıta hizmeti var. Burada da isterse terhis olur, 'yok devam edeceğim' derken devam etme şansı var. Buradan astsubaylığa, oradan subaylığa geçebilir. Gerçekten başarıyla verirse burada şaşıracaksınız, generalliğe kadar gidebilir.

Bu açıklamaların yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni askerlik sisteminin Meclis’ten geçeceği müjdesini verdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın : "Askerlik sistemiyle ilgili Milli Savunma Bakanlığı tarafından taslak hazırlandı. Bu Meclis'e sevkedilecek. Orada da çalışıldıktan sonra kanun haline gelecek.'’ Açıklamalarında bulundu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise konuyla ilgili açıklamasında : "Çalışmalarımız tamamlanmak üzere. Kısa süre kaldı" sözlerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan başka bir açıklamasında ise şu sözleri kullandı :

Askerlikte yeni düzenleme konusuna dari Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ''Milletimizin askerlikle bağını zedelemeyecek sürdürülebilir bir sistemle yaşanan yığılmayı, bu sorunu ortadan gidereceğiz. Bizim arzumuz seçim öncesi kanunu çıkarmaktı. Seçim sonrası üzerinde duracağız. Artık bedelli daimi olarak var. Meclis tekrar açıldığında kanunlaştırarak yani ilk işlerimizden birisidir diyebileceğim inşallah kanun bu olacaktır. 12 ay olan uzun dönem askerlik sisteminin değişmesi konusu uzun süredir gündemde. Bu kapsamda bedelli askerlik yasasına gerek bırakmayacak yeni bir düzenleme yapılması planlanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamada, “Askerlik meselesini yeni ve köklü bir anlayışla ele almamız gerekiyor. Gerekli düzenlemelerin ve çalışmaların yapılmasının ardından Türkiye'de bir daha bedelli kanununa ihtiyaç olmayacak şekilde düzenleme yapacağız.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, yeni askerlik düzenlemesiyle ilgili "Muhtemelen nisan ayında gelir. Hem Cumhurbaşkanımız hem de grup başkanımız bu yönde bazı açıklamalar yaptılar. Nisan ayı içerisinde bu şekillenir ve TBMM'nin gündemine gelir öyle gözüküyor" ifadelerini kullandı.

 

Eski uygulamada yaş sınır konuluyor ve bu sınırın altına kalan kişiler bedelli askerlikten  faydalanamıyordu. Yeni düzenlemeyle beraber askerlik yaşına gelmiş herkes yani 20 yaşın altındakiler bu haktan faydalanabilecekler.

Bedelli askerlikten faydalanan herkesin bir ay zorunlu askerlik süresini kışlada geçirmesi ve askerliğin temel eğitimini alması planlanmakta. Bu süre içerisinde askerlikle ilgili tüm kurallar öğretilecek. Bir kişi önce askerlik yapmaya başlayacak. İlk ayın sonunda bedelli askerlikten faydalanmak istediğini bildirip parasını yatırdıktan sonra bedelli askerlikten faydalanabilecek.

Bedelli askerlik ücretinin nasıl belirleneceği ise henüz netleşmedi.

Hulusi Akar geçtiğimiz hafta yeni askerlik sistemi ile ilgili detayları kamuoyu ile paylaştı :

Halen askerlik görevini devam ettirenlerin yeni düzenlemeden faydalanıp faydalanmayacağı hususu merak edilirken, yetkililerden elde edilen bilgilere göre, sistemin yasalaşması durumunda, 6 ay askerliğini tamamlamış erlerin terhis olması bekleniyor. Yetkililer konuya ilişkin çalışmanın devam ettiğini ve ilerleyen günlerde bu soruna ilişkin soruların cevap bulacağını, bu konuya ilişkin basın toplantısı ile açıklama yapılacağını belirtti.

 Milli Savunma Bakanı  Hulusi Akar "Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleri ile hazırlanan yeni askerlik sistemi, Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ve onay safhasındadır. Bu sistemle bir taraftan Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı etkin bir şekilde karşılanacak, diğer taraftan da gençlerimizin eğitim, öğrenim ve mesleki gelişimine de azami destek sağlanacaktır" şeklinde açıklamalarını sürdürdü.

 

Lise mezunu kişiler  6 ay dolunca 6 ay da maaşlı olarak askerlik yapabilecek.

 Zorunlu askerlik 6 aya iniyor. 6 ayı tamamlayanlar isterlerse terhis olabilecek. İsteyenler 6 ay daha askerlik yapıp maaş alabilecek. Maaşın ne kadar olacağı ise henüz netleşmiş değil.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamasında yeni askerlik modeli ise ilgili aşağıdaki bilgileri anlattı :

 "Bugüne adar belirli bir periyodu ve sistemi olmayan bedelli askerlik uygulamasını kalıcı hale getiriyoruz. İsteyen herkes bedelli askerliğe başvurabilecek" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ''Ülkemiz bölgesinin ve dünyanın en büyük ordularından birine sahiptir. Kurumlarımız çalışmalarını yapıp bir taslak ortaya çıkardılar. Şimdi bu çalışmayı milletimizle paylaşmak istiyorum. Yeni sistemde lisans ve lisansüstü için ordu ihtiyacına göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek subaylık devam ediyor. 2 yıllık meslek yüksek okulu mezunları için ise yine, burada yeni bir adım atıyoruz, ihtiyaca göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek astsubaylık uygulaması getiriyoruz. Yedek subaylık ve yedek astsubaylık görevlerini yerine getirenlere 2 aylık eğitimleri döneminde harçlık verilecek. 10 aylık kıta görevlerinde ise maaş ödenecek. Lise ve altı mezunları için 6 ay artı 6 ay askerlik uygulaması getiriyoruz.

 Bir aylık eğitimini tamamlayıp beş aylık kıta hizmetini bitirerek ilk 6 ayı tamamlayanlar isterlerse terhis olabilecekler. Şayet askerliğe devam etmeyi tercih ederlerse 6 ay süreyle maaşlı olarak görev yapacaklar. Bu 12 aylık sürenin bitiminde arzu eden askerlerimiz sözleşmeli er erbaş kadrosuna geçiş için müracaat edebilecekler. Yurtdışındaki gençlerimiz için dövizle askerlik uygulaması sürecek. Bunun yanında bedelli askerliğe gelince, dövizli askerlikle bedelli askerlik arasında herhangi bir fark olmayacak. O zaman dövizli askerlikte kur neyse aynı şekilde TL olarak da o şekilde ödeyecek. Şimdi asıl değişikliğe geliyorum.

 Bugüne adar belirli bir periyodu ve sistemi olmayan bedelli askerlik uygulamasını, ordumuzun personel ihtiyacına göre belirlenen bir rakamla sınırlı olmak üzere, kalıcı hale getiriyoruz. İkide bir "çıkacak mı çıkmayacak mı" böyle bir şey olmayacak. Eğitim durumuna bağlı olmaksızın isteyen herkes bedelli askerliğe başvurabilecek. Bedelli askerlikten yararlanmaya hak kazanalar bir aylık temel askerlik eğitimlerini ardından terhis edilecekler. İlk etapta her yıl 145 bin kişi bedelli askerlikten yararlanabilecek. Bedelli askerlik ücreti de sabit bir formüle göre hesaplanacak. Kurumlarımızın yaptıkları hesaplamalar, bedelli askerlikten gelen kaynağın eğitim dönemleri dışında tamamı maaşlı hale gelen diğer görevlilerin maliyetlerini ziyadesiyle karşılayacağını gösteriyor.'' dedi.

Belli bir noktaya gelindi. Nihai noktayı henüz koymuş değiliz ancak yeni askerlik sistemi çalışmalarında, milletimizin askerlikten bağlarını koparmadan, TSK'nın ihtiyacının karşılandığı, yükümlü her vatandaşın askerlik eğitimi aldığı bir sistem oluşturmayı hedefledik. Bunun üzerinde çalışmalar yapıldı ve iş belli bir aşamaya geldi. Şu anda 6,9,12 şeklinde belirlenmiş durumda. Bunların içerisinde er-erbaş durumu, yedek subaylık, yedek astsubaylık durumu söz konusu. İhtiyaca göre bazı adımlar atılacak. Bedelli ve dövizli askerliğin karşılığı aynı olacak.

 Bedelli askerlik yasasının çıkarılmasıyla talebin yoğun olması, sistemin kalıcı hale getirilmesinin gerekliliğini ortaya çıkardı. Milli Savunma Bakanlığı, yeni sistemle ilgili çalışmalarını tamamladı, ancak üzerinde bazı değişiklikler yapılabilecek.

 

Milli Savunma Bakanlığı’ndan gelen açıklama ise şu şekilde : Y eni Askerlik Sistemi ile ilgili olarak ise; çalışmamızın ilk taslağı Kabine Toplantısında Sn. Cumhurbaşkanımıza sunulmuştur. Çalışmalarımız, diğer Bakanlıklar/Kurumlarla koordineli olarak devam ediyor. Maksadımız, Toplumdan geniş bir kabul görecek, tüm ihtiyaçları ve talepleri karşılayacak dengeli bir sistem teşkil etmektir. Önümüzdeki günlerde çalışmalar Sayın Cumhurbaşkanımızın onayına sunulacak. Sonuçlar müteakiben kamuoyuyla paylaşılacaktır."

Üniversitelilere Yedek Astsubaylık Tercihi

İhtiyaç fazlası üniversite mezunlarına yedek astsubaylık tercihi geliyor. Yedek astsubaylığın süresi de yedek subaylıkla aynı olacak ve bu yedek astsubaylara iyi bir ücret ödenecek.

Meslek Yüksek Okullarından mezun olanların da yedek astsubaylık uygulamasından faydalandırılmasının önü açılacak. Üniversite mezunu kişilere yedek astsubaylık yapma hakkının yanı sıra 6 aylık kısa dönem askerlik seçeneği de sunulacak.

 

Lise Mezunlarına 9-12 Ay Askerlik

Lise mezunlarına 9 ya da 12 ay askerlik halen tartışılıyor. Meslek sahibi olanlar ya da meslek lisesi mezunu olan kişilere asgari ücret karşılığında askerdeyken mesleklerini sürdürebilmeleri ve eğitimlerini almaları planlanıyor.

Bu şekilde askerlik yapacak olanlara belli bir ücret ödenecek ve sigorta kapsamına alınacak. Sadece bu kişiler değil aileleri de genel sağlık sigortasından faydalanabilecekler.

Recep Tayyip Erdoğan bir TV programında yaptığı açıklamada Yeni sistem için 3-6-9-12 ay gibi sistemler üzerinde durulduğunu belirtmişti.

Kısa Dönem İçin 4 Yıllık Şartı Kaldırılıyor

Yeni dönemde 9 Aylık Tek Tip Askerlik uygulamasının hayata geçirilmesi için adım atılarak, profesyonel ordu sistemine geçiş için ilk adımlar atılıyor.

Son Güncelleme: 22.05.2019 09:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.