Yeni ceza infaz yasasına göre 80 bin kişi aftan yararlanıp serbest kalacak! Af yasası ne zaman meclise'e gelecek?

AK Parti kaynaklarından edinilen bilgiye göre yeni ceza infaz yasasıyla 80 bin kişi aftan yararlanıp serbest kalacak. Yargı paketinin TBMM tatile girmeden parlamentoda tartışılacağı öğrenildi.

Yeni ceza infaz yasasına göre 80 bin kişi aftan yararlanıp serbest kalacak! Af yasası ne zaman meclise'e gelecek?

Adalet Bakanlığı ve AK Parti’nin hukukçu milletvekilleri tarafından hazırlanan, ceza infaz sisteminde değişiklik yapılmasını ön gören yargı paketinin tatil öncesinde TBMM’ye sunulması bekleniyor. Teklifin kanunlaşması halinde cezaevi hükümlüsü 80 binden fazla tutuklu serbest bırakılacak.

FETÖ Davalarındaki Aksamalar Gündeme Alındı

İstinaf mahkemelerinin vermiş olduğu beş yıl altındaki cezalara ilişkin kesinleşmiş yargı kararlarının Yargıtay’ın temyiz incelemesine açılması öngörülüyor. Mevcut düzenlemeye göre beş yıla kadar hapis cezalarında temyiz yetkisi istinaf mahkemelerinde. İstinaf mahkemelerinin verdiği kararlar kesin sayılmakta ve Yargıtay’a gitmemekte.

AK Parti kaynaklarından edinilen bilgiye göre istinaf mahkemeleri FETÖ davalarında aynı suça ilişkin farklı cezalar vermekte. Bu kararlara ilişkin Yargıtay yolunun açılmasıyla birlikte ortaya içtihat çıkarılacak ve konu ile ilgili karışıklıklar giderilecek. Yapılan değerlendirmelerde Bank Asya’ya para yatırmış olanlarla ilgili aynı suçtan farklı cezaların çıktığı ve bu kararlar Yargıtay’a götürülmediği için de içtihat oluşmadığı görüldü.

Tutukluluk Sürelerine Düzenleme

Yargı paketiyle tutukluluk sürelerine ilişkin düzenlemeler yapılacak. Bu bağlamda terör ve toplu suçlarda iki yıldan daha fazla tutukluluk olmayacak, ağır cezalık suçlarda bir yıl, asliye ceza mahkemesinin görev alanında giren suçlardaysa tutukluluk süresi altı aydan daha fazla olmayacak. Tutukluluk süresi olmuş olanlar kesinleşmiş yargı kararı olmaması halinde tutuksuz yargılanacaklar.

Çalışma Neleri Kapsamayacak?

Edinilen bilgiye göre çalışma; terör, tecavüz, kadın ve çocuğa şiddet ve istismar suçlarını kapsamayacak. İnfaz rejimine göre adli suçlarda cezanın yüzde 55’sının yatılmasında değişikliğe gidilecek ve bu oran yüzde 50 olarak güncellenecek. Buna göre cezaevinde kalma süresi kısalacak.

Cezaevinde çocuklu kadın tutuklu hükümlerle ilgili olaraksa Adalet Bakanlığı’nın yürütmüş olduğu çalışmaya göre bu hükümlülerin cezası ev hapsine dönüştürülecek.

Hangi Suçlara Af Çıkmayacak?

Af yasası;

Mustafa Kemal'e, Cumhurbaşkanına, meclise hakaret,

Anayasayı ihlal,

Terör,

Casusluk,

Silahlı isyan,

Cinayet,

Tecavüz ve cinsel saldırı suçlarını kapsamayacak.

Yeni düzenlemeye göre;

10 yıl hapis cezası almış bir kimse mevcut sisteme göre 6 yıl 6 ay cezaevinde kalmakta. Ancak yeni düzenleme gereği bu süre 5 yıla indirilecek. Düzenlemeye göre cezasının yüzde 50’sini yatmış kişiler cezaevinden tahliye olacak.

Af Ne Zaman Meclis’e Gelecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan af tasarısına ilişkin yapmış olduğu açıklamada konunun seçim sonrasında Meclis açıldığında görüşüleceğini belirtmişti. Seçim sonrasında sürecin hızlı bir şekilde ilerleyeceğini konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından hareketle gazete manşetlerinde af yasasının TBMM tatile girmeden hazırlanacağı iddiaları yazılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2019, 21:29

YORUM EKLE

Popüler Haberler