Yeni kimlik ve yeni ehliyet alma son günü ne zaman? Çipli kimlik ve ehliyet için son tarih bilgisi

Sosyal medyada son zamanlarda yeni kimlik ve yeni ehliyet ile ilgili son başvuru tarihleri adı altında iddialar ortaya atılmaktadır. Çoğu vatandaşta bu iddialar sonucunda yeni kimlik ve yeni ehliyet alma son günü ne zaman, çipli kimlik ve ehliyet için son tarih bilgisi başlıklı yazıları araştırmaya başladı. İşte yeni kimlik ve sürücü belgesi ile ilgili tüm detaylar.

Yeni kimlik ve yeni ehliyet alma son günü ne zaman? Çipli kimlik ve ehliyet için son tarih bilgisi

Yeni kimlik ve sürücü belgesi ile ilgili son dakika açıklamasından sonra vatandaşlar araştırmalarını arttırdı. Yapılan açıklama da son başvuru tarihi ve başvuru şeklinin nasıl olacağı ile ilgili detaylar yer alıyor.

Yeni kimlik ve yeni ehliyet başvurusunun son tarihi

Eski kimlik ve sürücü belgelerinin değiştirme işlemleri devam etmektedir. Çipli kimliklerini ve yeni ehliyetlerini almayan vatandaşlar, başvuruların son tarihini araştırmaya başladı.

Sosyal medyada ki iddialar

Sosyal medya üzerinden 2020 yılına az bir süre kalması sonrasında yeni kimlik ve ehliyetle ilgili iddialar ortaya atılmaya başlandı. Bazı vatandaşlar 2019 yılı sonunda herkesin yeni kimliğini ve ehliyeti alması gerektiğini iddia etti.

Ehliyet yenileme son başvuru tarihi

Sosyal medya üzerinde yeni ehliyet alma başvurularının son tarihi 2019 yılı sonu olarak iddia edilmişti. Ancak bu iddia doğru olmamakla birlikte 31 Aralık 2020 tarihine kadar vatandaşlar ehliyetlerini yenileyebileceklerdir. Çipli sürücü belgesi almak için randevu.nvi.gov.tr adresinden veya 199 numarasından randevu alınması gerekmektedir. Randevu alındıktan sonra yeni ehliyet almak için gerekli olan belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler sırası ile;

  • Sürücü belgesi,
  • Nüfus cüzdanı,
  • 15 liralık değişim bedelinin bankaya yatırıldığına dair makbuz,
  • 1 biyometrik fotoğraf,

Kan grubunun yazılı olduğu bir belge e yazılı yazılı beyan gerekmektedir. Bu belgede özellikle ‘sürücü olur’ yazan belgeyi bakanlığa bağlı olan sağlık kuruluşlarından veya bakanlık ile anlaşmalı olarak çalışan özel sağlık kuruluşlarından alınmalıdır.

Yeni kimlik son başvuru tarihi

Sosyal medyada ki iddiaların hepsi yanlış olmakla beraber bakanlıklar tarafından yeni kimlik için vatandaşlara 2023 yılına kadar müsaade verilmektedir. Başvuru yapmak için vatandaşların nüfus cüzdanı/kimlik kartı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi veya kurumların kendi mevzuatlarında kimlik yerine geçen herhangi bir belge ve 1 adette biyometrik fotoğraf talep edilmektedir. Belgelerin tam olması durumunda nüfus müdürlüğünden alınacak randevu ile vatandaşlar yeni kimliklerini alabilmektedir.

Yeni kimlik alacakların 22.5 TL yeni kimlik ücretini yatırması zorunludur.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2019, 14:45

YORUM EKLE