Yerli tank Altay için seri üretime başlanıyor

Türkiye'nin kendi bünyesinde ürettiği Altay isimli tank için seri üretim pozisyonuna geçildi. Zırhlı birliklerimize sağlanacak olan tankın, yurt dışı satışlarının da yapılacağı iddia edildi.

Yerli tank Altay için seri üretime başlanıyor

Savunma Sanayii Müsteşarlığı geçtiğimiz yıl ALTAY isimli yerli tankımızın seri üretimi adına bir ihaleyi gündeme getirmişti. Çeşitli otomobil ve endüstriyel üretim yapan firmanın talibi olduğu üretim için ise kesin karar alındı. Şubat ayı içerisinde tüm testleri tamamlanan ve NATO onayını da alan ALTAY'ın üretimi için Otokar ile anlaşıldı. Firmanın sunduğu ilk tekliften bu yana 1 sene geçti ve şimdi Mayıs ayında tankın seri üretimi için ilk aksiyon alınacak.

MİLLİ SAVUNMA BAKANI ANLATTI

Bakan Fikri Işık, Sakarya'da geliştirilen tankın ardından, Sakarya'nın savunma sanayisi için en önemli bölgelerden birisi olduğunu vurguladı. Daha önce Nato'nun 42 testini başarı ile tamamlayan yerli piyade tüfeğimiz sonrasında Altay'ın da büyük bir başarı olduğunu beyan etti.

Tasarımcı    

Otokar, Aselsan, MKEK, Roketsan, Hyundai Rotem[2]

Birim maliyeti    5.5-6 milyon dolar (tahmini)

5 prototip üretildi. Kış, sürüş, ve atış testleri tamamlandı. Motor testleri ve yerli motor projesiyle birlikte zırh denemeside devam etmekte. İlk etapta 250 adet üretilecek.(Toplamda 1000 adet, tahmini 4 konfigürasyon.)

Özellikler

Ağırlık    65 ton +/prototiplere göre değişiklik gösterecek

Mürettebat    4 (komutan, nişancı, sürücü, doldurucu)

Zırhı    Roketsan:Bor karbür esaslı yeni bilinmeyen tip zırh.

Ana silahı    MKEK 120 mm yivsiz top

Diğer silahları    1× Aselsan SARP

1× 12.7mm ağır makineli tüfek

Motor    çift-yakıt motor

1500 ag 1. ve 2. etap (MTU)

1800 ag 3. ve 4. etap (TÜMOSAN)

Süspansiyon donanımı    değişken süspansiyon

Azami hızı    70 km/h (43 mph)

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2017, 18:14

YORUM EKLE