YSK Mahalle ve Köy Seçimi Muhtarlık Sonuçları Açıklandı mı? 2019 YSK Muhtarlık Seçim Sonuçları

31 Mart Yerel Seçimlerinde oylar kullanıldı ve artık mazbataların verilmesi bekleniyor. YSK mahalle ve köy seçimi sonuçlarını açıkladı mı? YSK’nın resmi olmayan sonuçlarına göre pek çok mahalle ve köyde muhtarlar seçildi. Ancak YSK muhtarların mazbatalarını halen vermedi.

YSK Mahalle ve Köy Seçimi Muhtarlık Sonuçları Açıklandı mı? 2019 YSK Muhtarlık Seçim Sonuçları

31 Yerel Seçimlerinde oylar kullanıldı ve artık mazbata verme işlemlerine geçilmesi bekleniyor. Yerel Seçimlerde belediye başkanı ve ilçe belediye başkanı seçimlerinin yanı sıra köy ve mahalle muhtarlık seçimleri için de oylar kullanıldı. Resmi olmayan sonuçlara göre pek çok bölgenin muhtarı belli oldu. Ancak YSK’dan resmi mazbata verilmediği için, muhtarlık görevi resmiyete dökülemedi.

Muhtarlık seçimleri en son 2014 Yerel Seçimlerinde yapılmıştı. 31 Mart’ta seçmenler yerel yönetimleri ilgilendiren belediye başkanı, il meclis üyeleri ve muhtarlıklar için oy kullandılar. Vatandaşlar mahallesinde kimin muhtar olduğunun kesinleşmesi için bekleyişe geçti.

Muhtarlar köy veya mahallelerdeki yürütme kontrolünü sağlayan kişilerdir ve her bir muhtarın görev süresi 5 senedir. Muhtarlar, kanunlar tarafından belirlenen esasları köy veya mahallelerde uygulamakla yükümlü kişilerdir. 5 sene boyunca görevini yapan bir muhtar, yerel seçimlerde tekrardan adaylığını koyabilir.

Muhtarlık maaşları 2019 yılında yapılan düzenlemelerle 1912 TL olarak belirlendi. Ayrıca muhtarların sigorta primleri de devlet tarafından ödenmektedir.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2019, 21:07

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kemal koc
Kemal koc - 1 yıl Önce

Aksaray göksu güzel köyünde oturmaktayım muhtarımız kimdir

osman yıldırım
osman yıldırım - 1 yıl Önce

demetgül mahallesi muhtarlık seçim sonuçları


Popüler Haberler