Yurt dışındaki Türklere erken emeklilik yasa teklifi TBMM'ye sunuldu

Yurtdışında çalışan Türklere erken emekliliği ön gören yasa teklifi TBMM'ye sunuldu. Kanun teklifi özellikle yurtdışı borçlanması yapanlara büyük olanaklar sağlıyor.

Yurt dışındaki Türklere erken emeklilik yasa teklifi TBMM'ye sunuldu

AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na 75 milletvekilinin imzasıyla yurtdışında yaşayan Türklere erken emekliliği ön gören kanun teklifini teslim etti. Sunulan kanun teklifinin yasalaşması halinde Türkiye’ye sigortası başlatılmış ancak çalışma hayatını yurtdışında sürdürmüş bir vatandaş Türkiye’de emekli olabilecek.

Yasa teklifi uyarında yurtdışı borçlanma bedeline esas prim oranı yüzde 32’den 45’e yükseltilecek. Günlük borçlanma bedeliyse 27.29 TL’den 38.37 TL’ye yükseltilecek. Teklifin yasalaşması halinde SGK borçlanması son bulacak ve herkes yalnızca Bağ-Kur’dan borçlanabilecek.

İşlemlerinizi Başlatın ve SGK’ya Gidin Önerisi

Sosyal Güvenlik Uzmanı Kadir Denizci, TBMM Başkanlığı’na sunulan kanun teklifi ile ilgili ‘’Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız Türkiye’de düşük maaş alıp ve yüksek ödeme yaparak genç yaşta emekli olacaklar.’’ değerlendirmesinde bulundu. 75 milletvekilinin sunduğu kanun teklifinin Ağustos ayında kabul edileceği iddialarının konuşulduğunu anımsatan Denizci, vatandaşlara işlemleri başlatma ve SGK’ya gitmesi önerisinde bulundu.

Yurtdışı Borçlanması Yapan Vatandaşlara Fırsat Doğuyor

Türkiye’de asgari ücrete her yıl zam geldiğini işaret eden Denizci, borçlanma yapan vatandaşların şanslı olacağını belirtti. Denizci, kanun teklifinin yurtdışında işe girişin Türkiye’de başlangıç sayılmayacağını söyleyerek ‘’İşe girişleri konusunda 1999 yılı öncesinde herhangi bir sorun söz konusu değil. Ancak 1999’dan sonraysa 2000’li tarihler 2005-2006 ve hiç sigorta girişi olmaması halinde başvuru yapılan yıl geçerli olacak.’’ diye ekledi.

SSK Kalkacak, Yalnızca Bağ-Kur’a Göre İşlem Alınacak

Yurtdışında işe girişin sayılmaması halinde maaş tutarının düşeceğini söyleyen Denizci, yaşın geriye çekileceğini konuştu. Denizci, ‘’Yaş ise geriye çekiliyor. Yani kişi 50 yaşında olacaksa 55 yaşında emekli oluyor. Bir önek vermek gerekirse; 1980'de yurt dışına girişi olan bir kişinin 3 bin 600 günden 98 bin TL yatırarak tahmini olarak 2 bin ve üstü maaş alarak emekli olabiliyordu. Bu kanun teklifi kabul edilirse eğer, ön görülen maddelere baktığımız zaman şunu anlıyoruz. Türkiye'de kişinin girişinin olmadığını varsayarsak; yaş, gün ve yıl emeklilik şartları vardır. 20 yıl borçlanma yaptığı zamanda, 7 bin 200 günden ödeme yapacak. Bu ödemeyi 27,29 TL yerine 38,37 TL'den yapacak. Benim tavsiyem bir an önce işlemlerini başlatsınlar, başvurularını yapsınlar. Borçlarının tamamını yatırsınlar ki bu yasadan etkilenmesinler. Şöyle bir madde daha var. 5510 sayılı kanunun birinci fıkrasının dördüncü bendine göre işlem yapılacak. Bu da 'SSK tamamen kalkacak, Bağ-Kur'a göre işlem yapılacak' demek oluyor.’’ açıklamasında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2019, 07:49

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüsamettin
Hüsamettin - 10 ay Önce

Bizler önceki borclanmayi zaten zar zor ödeyebilyorduk şimdi daha da pahalandi ve daha düşük maaş alinacak artik hiç ödeyemeyiz herhalde bu gidisle bizleri vatandasluktanda cikarirlar.

Mustafa Coşkun
Mustafa Coşkun - 10 ay Önce

Bu devlete yapilan hiçbir iyilik cezasız kalmaz.Neyin kafasını yaşıyorlar bizi vatandaş olarak görmüyorlar,bizim Vatanımızla olan bağlarımızı koparıyorlar.Mültecilere bedava bakıp bizi dışlamakta nedir.Doğu ve Güneydoğuda elektrik su parasını alacak yürekleri yok cezasını her yıl milyarlarca döviz girdisi yapan Gurbetçiye kesiyorlar.Bu teklifi gündeme getiren başta Ak parti Aydin Milletvekili daha sonra imzalayan 75 millet vekili ve son olarak onaylayan tüm millez vekillerini kınıyor ve Allaha havale ediyorum.Yuh olsun hepinize.

Hasan dicsoy
Hasan dicsoy - 10 ay Önce

Bundan sonra bizden birdaha oy beklemeyin biktik sizin yeni kanunlarinizdan sunu acik konusuyorum bende is hayatina almanyada 1990 da basladim ben derdim türkiyede emekli olmakti ve buna ragmen olamiyoruz ak partiye oy yok ve birde türkiyede 2005 askerlik yabdik ve ordanda emeklilige giris olmadi bu almanyada yasayan insanlari salak yerine koydugunuz yeter artik

Gurbetci
Gurbetci - 9 ay Önce

Bu kanunnik gurbetcilerin umudunu yikti bizi anca avrupada yasasinlar Turkije Anca izine gelip dovuz birakip geri gitsinler diye cikarmislar avrupadada yaslanip olsunler diyorlar Allah bu kanunu cikaranlari vicdan versin bu kadar gurbetcini ahini
Aldi

Pezevenkler
Pezevenkler - 10 ay Önce

Rahat etsin diye gurbetciyi ezemezsiniz ezeriz ayaginizi denk alin.!

bsri coskun
bsri coskun - 8 ay Önce

yurt disinda yasayan gurbetcileri madur eden yasalar cikarildi iyi partinin tepkisini fazla goremedik anayasa mahkemesine basvuru yapildimi verilen haklarin geri alinmasi icin merakla bekliyoruz tesekkürler


Popüler Haberler