Yurt Dışından Getirilen Telefonu Başkasının Pasaportuna Kayıt Dönemi Bitti! Karar Resmi Gazete’de Yayınlandı!

Alınan kararla yurtdışından getirilen telefonu başkasının pasaportuna kayıt dönemi bitti! İlgili karar Resmi Gazete'de yayınlandı. Karar 15 gün içerisinde yürürlüğe girecek.

Yurt Dışından Getirilen Telefonu Başkasının Pasaportuna Kayıt Dönemi Bitti! Karar Resmi Gazete’de Yayınlandı!

Yurtdışından getirilmiş olan akıllı telefonların büyük çoğunluğu farklı bir pasaporta IMEI kaydı yaptırılarak kullanılmaktaydı. Resmi Gazete’de yayınlanan yeni kararla artık farklı birine ait pasaporta IMEI kaydı yaptırılamayacak. Yurtdışından gelen akıllı telefonlar hakkında yeni bir karar yayınlanacağı öğrenildi. 15 gün içerisinde yürürlüğe girecek kuralla birlikte farklı bir kimsenin pasaportuna IMEI kaydı yaptırılamayacak.

İlgili Karar;

Resmi Gazete’de yayınlanan düzenlemeyle birlikte televizyon, müzik çalar ve video oynatabilme özelliği de olmak suretiyle yurtdışından getirilmiş GSM ve cep telefonu satın almış kişinin kimlik numarasına kayıtlı olan hatlarla işlem yapması zorunlu hale getirildi. Bu noktada yurtdışından akıllı telefon getirmiş olan bir birey bu cihazı yalnızca kendi pasaportuna kaydedebilecek. Yurtdışından herhangi birine akıllı telefon siparişi vermeniz halinde başka bir kimsenin pasaportuna kaydetmek artık mümkün olmayacak.

Kısa bir süre önce yurtdışından gelen telefon kaydı süresi 2 yıldan 3 yıla çıkarılmıştı. IMEI kaydı yaptırmak isteyen bir bireyin 3 yıl önce bu işlemi yapmamış olması gerekmekte. Üstelik akıllı telefon sahiplerinin 618.65 TL tutarındaki IMEI kayıt ücretini ödemesi halinde işlemi gerçekleştirilebilmektedir.  

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2019, 19:08

YORUM EKLE
YORUMLAR
şaban
şaban - 5 gün Önce

15 gün içinde yapılırsa sorun çıkarmı

Ufuk Ç.
Ufuk Ç. - 5 gün Önce

Bence Türkiye Cumhuriyetine teknoloji şirketleri tarafından dava açılması gerekiyor.
Örneğin Samsung marka bir telefona,dünyanın herhangibi bir yerinde ücret ödeyerek aldığınız da,o telefonun "Uluslar arası" yani tüm dünyada kullanım hakkına para ödemiş oluyorsunuz.
Türkiye devletinin yaptığı ise,zaten bedeli ödenmiş bir telefonla türkiyeye girdiğiniz de,onu çalmışsınız muamelesi yapıp,yeniden para aşırmaya çalışmaktır.

Bütün telefon şirketlerinin,ürünlerinin kullanımını kısıtladığı için ve ürünlerinin üzerinden müşterilerinin mağdur edildiği ve daha fazla para ödemeye mahkum edildikleri için,Türkiye hakkında suç duyurusunda bulunması gerekiyor.

Yok artik
Yok artik - 5 gün Önce

Once 170 lira olan kaydi 618 yaptilar sonrada pasaport sahibi hatti tek takilacakmis diye ayiptir kardesim askeri ucret 2000 lira bir telefon 10000 lira 5 ay bir telefon icin calisacak insanlar ayiptir ayip turkiyeden telefon alinsin vergi daha cok alinsin diye insanlarin kanini daha cok daha cok emiyorsunuz yeter artik.

Selin Ersoy
Selin Ersoy - 4 gün Önce

Peki herseyi yaptık sonrasatavahis diyelim telefonu o zaman benim pasaportuna kayıtlı telefonu başka birisi nasıl kullanacak ?

Mehmet
Mehmet @Selin Ersoy - 2 gün Önce

Kullanamayacak Telefon hangi TC Kimlik ile acildiyasa sadece o hat olacak Artik yeni ömürlük olacak Telefon

Popüler Haberler