Kaçış sendromu hastalığına yakalanan Mehmet Ali Erbil Taburcu edildi! Kaçış sendromu nedir, kimlerde görünür?

Evinin banyosunda düşerek yaralanan ve hastaneye yattıktan kaçış sendromu hastalığına yakalandığı belirlendikten sonra 9 aydır tedavi gören Mehmet Ali Erbil, bugün taburcu oldu.

Kaçış sendromu hastalığına yakalanan Mehmet Ali Erbil Taburcu edildi! Kaçış sendromu nedir, kimlerde görünür?

Ünlü şovmen Mehmet Ali Erbil 9 ay önce evinin banyosunda düşerek hastaneye kaldırılmıştı. Kaburgaları kırılan ve 'kaçış sendromu' hastalığı ortaya çıkan Mehmet Ali Erbil 9 ay sonra tedavi gördüğü hastaneden taburcu edildi.

 

Hastaneden ayrılırken bir açıklama yapan Mehmet Ali Erbil şöyle konuştu:

"Herkese teşekkür ediyorum. Allah'a hep dua ettim en azından sol elimi kullanabileyim diye, iki elimde de iyileşme oldu. Yürüyebileceğimi hiç düşünmemiştim. Bildiğim bütün duaları okudum. Bilmediklerimi de öğrendim. Doktorlar hastaneden çıkabileceğimi söyledi ama bir ay daha kalmak istiyorum bana iyi bakıyorlar."

Ünlü şovmenin kızı Yasmin Erbil, hastaneden çıkmadan önce babasıyla birlikte yer aldığı fotoğrafı sosyal medya hesabı Instagram sayfasından paylaştı.

mehmet ali erbil

KAÇIŞ SENDROMU NEDİR?

Kaçış sendromu hastalığı, (Capillary leak syndrome) kanın yoğunlaşması, tansiyonun düşmesi gibi bulgular veren, damarlardan protein, mineral ve suyun sızması olarak tanımlanmaktadır.

Tekrarlayan şoklarla kendini gösteren sendrom, bu krizlerden 24 saat önce gribal enfeksiyonlarda olduğu gibi, halsizlik, yorgunluk, hafif ateş gibi belirtiler veriyor. Krizler birkaç ayda bir tekrarlayabileceği gibi, bazen yıllarca görülmüyor. Krizi önleyici tedavide de üst solunum yolları enfeksiyonlarında kullanılan ilaçlar veya astım, bronşit hapları uygulanıyor.

Sendromu 1960 yılında ilk tarif eden B.Clarkson'dur. Çok az görülen bir hastalık olup, dünyada sadece 791 vakaya rastlanmıştır.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2019, 21:07

YORUM EKLE

Popüler Haberler