2020 Af Yasasında son durum ne? Mahkumlar ne zaman tahliye edilmeye başlayacak?

Son olarak gündeme gelen ve üzerine tartışmaların devam ettiği af yasası ile ilgili araştırmalar devam ediyor. Vatandaşlar 2020 senesinde gerçekleştirilecek olan “Af Yasasında son durum ne?”sorusunun yanıtını merak ediyorlar. Peki mahkumlar ne zaman tahliye edilmeye başlayacak? İşte af yasası ile ilgili tüm gelişmeler…

2020 Af Yasasında son durum ne? Mahkumlar ne zaman tahliye edilmeye başlayacak?

Cezaevlerinin dolu olması nedeniyle koronavirüs salgınının tehlikeli olabileceğinin düşünülmesi ardından AKP ve MHP tarafından TBMM Başkanlığı’na sunulan Af Yasası ile ilgili araştırmalar devam ediyor. Geçtiğimiz Cuma günü Adalet Komisyonu’nda kabul edilen 2020 Af Yasası’nın bugün TBMM Genel Kurulu’nda görüşüleceği ifade edildi. Ortalama 90.000 mahkumun serbest kalmasını sağlayacak olan yasa teklifinin TBMM’den onay alacağı düşünülüyor.

70 maddeden oluşan 2020 Af Yasası görüşmelerinin Salı, Çarşamba ve Perşembe günlerinde TBMM’de yapılacak olan oturumlarda bitmemesi halinde 10 Nisan Cuma günü de ek mesai yapılarak görüşülecek.

Hazırlanan kanun teklifi kapsamına bakıldığında terör, kadına şiddet, adam öldürme, uyuşturucu ve cinsel suçların dahil olmayacağı görülmekte. Diğer suçların cezasının yarıya indirileceği, mahkumların cezaevinde geçirdikleri süreye bakılması ardından 3 seneden az cezası kalmış olanlara 1 kerelik denetimli serbestlik verilecek salınacakları anlaşılmakta.

Yapılan bu değişiklikler sonucunda uyuşturucu satıcılığı suçundan mahkum olanlar dışında, bütün 0-6 yaşlarda çocuğu olan kadınlar, 70 yaşını geçen mahkumlar için de denetimli serbestlik 1 kere olacak şekilde 4 seneye çıkarılacak.

Adalet Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen hesaplama sonucunda bu yasa tasarısının kanun haline gelmesi halinde ilk olarak 45.000 mahkum salınacak. Ayrıca açık cezaevinde olanlar, kapalı cezaevinden açık cezaevine hak elde edenler ve denetimli serbestlik tedbiri kapsamında bulunan mahkumlara 31 Mayıs’a kadar koronavirüs izni verileceği belirtilenler arasında yer alıyor. Adalet Bakanlığı tarafından 3 kere 2’şer ay ertelenebilecek olan bu sürelerden de 45.000 mahkumun faydalanması bekleniyor.

Bu Cuma gününe kadar teklifin yasalaşması halinde Pazartesi gününden itibaren tahliyeler başlayacak.

Ekonomi dünyasında tüm yeni gelişmelerden en kritik spor manşetlerine kadar tüm haberler anında telefonunda! Haberport mobil uygulamasını şimdi indir!>>>Android Uygulaması Linki - İOS Uygulaması LİNKİ

Haberin kaynağı artık Instagram’da! Merak ettiğin tüm gelişmeleri yakalamak için bizi Instagram’da takibe başla! >>> Haberport İnstagram Hesabını Takip Et

Tarafsız haberin eşsiz kaynağı şimdi Facebook’ta! Facebook Grubumuza Katıl, gündemde olup bitenleri takipte kal! >>> Haberport Facebook Grubuna Katıl!

Kritik olaylar, yeni ilanlar, burç yorumları ve daha fazlası için Haberport Twitter hesabını Takip Etmeyi unutma! >>> Haberport'u Twitter'dan Takip Et

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2020, 19:40

YORUM EKLE

Popüler Haberler