21 Şubat 2020 Cuma 14:59
BİLSEM 2020 sınavı ne zaman yapılacak? - 2019 BİLSEM sınavında çıkmış soruları örnekleri ve konular

Öğrenciler ve veliler BİLSEM 2020 sınavının ne zaman gerçekleşeceğini merak ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl düzenlenen ve yılda bir kez olan BİLSEM sınavları her yıl giderek daha çok önemsenmeye başlandı. Son derece faydalı olarak görülen BİLSEM sınavları öğrencilerin seviyelerini en iyi şekilde ölçen bir sınavdır. 2018- 2019 Bilim ve Sanat Merkezlerine Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Takvimi’ne göre, BİLSEM için öğrenci seçecek olan sınıf öğretmenleri e- Okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden öğrenci gözlem formlarını 14 Aralık ayına kadar doldurabilmektedir. Daha sonra başvurular yapılır ve sınavlara girilir. Ardından sınavlar açıklanır ve öğrenciler sınav sonucuna göre kazanır veya kaybeder.

2020 BİLSEM Sınav Takvimi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan BİLSEM sınavlarının 2020 yılı takvimi henüz netleşmedi. Her yıl gerçekleştirilen sınav genellikle Ocak ayının üçüncü haftasında ve Mart ayının son haftasında yapılmaktadır. 2020 yılında da Ocak ayının son haftası veya Mart ayının son haftası yapılacaktır.

BİLSEM Sonuçları Ne Zaman Açıklanmaktadır?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan sınav takvimine göre BİLSEM 2019 yılı sonuçları 19 Nisan 2019 tarihinde açıklanmıştı. İlk önce sınav sonuçlarının 29 Mart 2019 Cuma günü açıklanacağı söylenmiş ancak yapılan son dakika değişiklikler nedeniyle sonuçların açıklanma tarihi ertelenmişti.

Öğrenciler ve veliler sınav sonuçlarına Milli Eğitim Bakanlığı resmi intenet sitesi üzerinden ulaşabilmektedir. Öğrencinin T.C. kimlik numarası ve ekranda istenen bilgiler ile birlikte sınav sonucu hemen öğrenilmektedir.

BİLSEM zihinsel yetenek alanında yapılacak bireysel değerlendirme randevuları il tanılama sınav komisyonları tarafından 22 Nisan 2019 ile 12 Temmuz 2019 tarihleri arasında tamamlanmıştır. 2020 yılında da buna benzer bir süreç izleneceği ön görülmektedir.

BİLSEM Zihinsel Yetenek alanında değerlendirmeye tabi tutulacak öğrencilere randevu verilmektedir. Öğrenciler randevu bilgilerine MEB e-Okul sistemi üzerinden, "Sınav İşlemleri" menüsünden bulabilirler.

Aynı zamanda fotoğraflı giriş belgesinin çıktısı okul idaresi tarafından onaylanmalı ve öğrenci velilerine imza karşılığında verilerek velilere bilgilendirme yapılmalıdır. Yapılan değerlendirmenin sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı resmi intenet sitesi üzerinden yayınlanacak.

Görsel Sanatlar Yetenek Alanı'nda değerlendirmeye hak kazanan öğrencilerin randevu bilgileri ise 16 Nisan 2019 tarihinde e-Okul üzerinden yayınlanmıştır. Bu öğrencilerin de aynı şekilde fotoğraflı giriş belgesi ve veli imzası bulunmalıdır. Veliler okul tarafından bilgilendirilecektir. Müzik Yetenek Alanı'nda mülakata alınmaya hak kazanan öğrenciler ise 22 Nisan 2019 ile 12 Temmuz 2019 tarihleri arasında işleme tabi tutulmuştur ve değerlendirmeler bittikten sonra 19 Temmuz 2019 tarihinde sonuçlar Milli Eğitim Bakanlığı resmi intenet sitesi üzerinden açıklanmıştır.

Tarama Uygulamaları Devam Ediyor

Geçen yıl grup tarama uygulamaları 19 Ocak-24 Mart 2019 tarihleri arasında gerçekleşmiştir. Sonuçlar 29 Mart tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı resmi intenet sitesi üzerinden duyurulmuştur. İl tanılama sınav komisyonları tarafından bireysel değerlendirme randevuları ise 2-12 Nisan 2019’da verilmiş ve giriş belgeleri 16 Nisan 2019 tarihinde yayımlanmıştır.

BİLSEM Nedir?

İlkokullarda okuyan zeki ve yetenekli öğrencilerin tespit edilerek, özel eğitim almasını sağlayan ve Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel kurumların adı BİLSEM’dir. Türkiye’nin her ilinde bulunan BİLSEM merkezleri büyükşehirlerde birden fazla bulunmaktadır.

BİLSEM Sınavına Kimler Başvuru Yapabilir?

BİLSEM sınavına ilkokul 1., 2. Ve 3.sınıflara giden öğrenciler başvuru yapabilmektedir.

BİLSEM Başvurusu Nasıl Yapılır?

BİLSEM sınav başvuruları 2017 yılına kadar sadece sınıf öğretmenleri tarafından yapılıyordu ancak daha sonra yeni yönetmelik getirildi ve artık velilerde başvuru formunu okuldan alarak doldurduktan sonra sınıf öğretmenlerine teslim ederek başvuruda bulunabiliyor.

BİLSEM Sınav Ücreti Ne Kadar?

BİLSEM sınavının ücreti her yıl değişiklik göstermektedir. 2018 yılında yapılan sınavda 50 TL başvuru ücreti ödemesi yapıldı. 2019 yılında da aynı ödeme gerçekleşti. 2020 yılında başvuru ücretinin ne kadar olduğu ile ilgili bilgilendirme yapılmadı.

BİLSEM Sınavını Kazanınca Ne Oluyor?

BİLSEM tarafından uygulanan sınavdan başarı ile geçenler Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi intenet sitesi üzerinden ilan edilmektedir. E-Okul da yer alan Sınav İşlemlerim menüsünden BİLSEM sonuçlarına bakabilirsiniz. Bireysel değerlendirmeye hak kazanan öğrencilere il tanılama sınav komisyonu tarafından randevu verilmektedir.

BİLSEM Ne İşe Yarıyor?

BİLSEM, öğrencilerin okuldaki notlarına veya ilerde kariyerlerinde herhangi bir etki yaratmamaktadır. BİLSEM sınavlarında başarılı olan öğrenciler yeteneklerine göre bu özel eğitim kurumlarında ücretsiz  bir şekilde eğitim aldıktan sonra sertifika alabilmektedir. Sertifika, okul notları gibi veya kane gibi resmi bir belge değildir. Öğrencinin bireysel olarak başarısını arttırmaya yaramaktadır.

BİLSEM Puan Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılıyor?

Her soru 10 puan olmak üzere, uygulama 450 puan üzerinden değerlendirilmektedir.

-1. Sınıflarda genel zihinsel yetenek alanı için 330 taban puan alınması gerekmektedir.

-2. Sınıflar için genel zihinsel yetenek alanı için 380 taban puan olarak belirlenmiştir. Resim ve müzik yetenek alanında bireysel incelemeye hak kazanan öğrenciler; Bilim ve Sanat Merkezlerine yerleştirilecek öğrenci sayılarının dört katı üzerinden belirlenmiş ve ona göre hesaplanmaktadır.

-1. Sınıflarda resim ve müzik yetenek alanı için taban puan 300 olarak belirlenmiştir.

-2. Sınıflarda resim ve müzik yetenek alanı için taban puan 340 olarak belirlenmiştir. Bireysel incelemeye hak kazanan öğrencilere en kısa zamanda il tanılama sınav komisyonu tarafından randevuları verilerek, öğrencinin devam ettiği örgün eğitim kurumu tarafından velilere bilgilendirme yapılmaktadır.

BİLSEM Hakkında Bilinmesi Gerekenler

- Bilsem başvuru işlemi bireysel olarak yapılamamaktadır. Öğretmen veya veli tarafından yapılmaktadır.

- BİLSEM’e aday öğrencileri sınıf öğretmenleri belirleyip sisteme girebilmektedir.

- Özel yetenek alanları resim, müzik ve genel zihinsel yetenek olarak gruplandırılmaktadır.

- Grup tarama uygulamasına katılacak öğrenciler ve gerekli giriş belgeleri e-okul üzerinden bireysel olarak takip edilebilmektedir.

- Okul idaresinin sınava giriş belgesini imza karşılığında veliye teslim etmesi ve gereken bilgilendirmeyi yapması gerekmektedir.

- Grup tarama testi randevulu sistemle yapılmaktadır. Randevu size ulaştırılacaktır.

- Grup tarama testlerinde tablet bilgisayarlar kullanılmaktadır.

- MentalUP Zekâ Oyunları uygulamasını, Bilsem sınavına hazırlık için kullanmanız önerilmektedir.

- Grup tarama uygulamasının sonuçlarının ne zaman açıklanacağı MEB tarafından duyurulmaktadır.

- Grup tarama testinde barajı aşan öğrenciler bireysel yetenek sınavına girmeye hak kazanmaktadır.

- Bireysel yetenek değerlendirmesi belirlenen tarihler arasında randevulu sistemle yapılmaktadır.

- Bireysel yetenek değerlendirme sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı resmi intenet sitesinde yayınlanmaktadır.

- BİLSEM’e kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıt tarihleri MEB tarafından duyurulmaktadır.

BİLSEM 1. Sınıf Önek Sorular

Son Güncelleme: 21.02.2020 14:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler