Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi Bey’nin rüyası gerçek mi?

ATV ekranlarının sevilen dizisi Kuruluş Osman’ın 22. bölümünde Osman Bey’in rüyası merak konusu oldu. İzleyiciler “Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi Bey’in rüyası gerçek mi?” sorusunu araştırmaya başladı. Osman Bey’in rüyası sosyal medyada en çok konuşulan konulardan biri oldu.

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi Bey’nin rüyası gerçek mi?

ATV ekranlarının sevilen tarihi dizisi Kuruluş Osman 22. bölümüyle nefesleri kesti. Dün yayınlanan bölümde Osman Bey’in rüyası herkesin dikkatini çekti. İzleyiciler Osman Bey’in rüyasının gerçek olup olmadığını araştırmaya başladı.

Dizinin dün yayınlanan bölümünde Şeyh Edebalı’nın kalbinde çıkan hilal Osman Bey’in kalbine girdi ve izleyiciler bu sahneyi heyecanla takip etti. Dizi korona virüs nedeniyle çekimlere verilen aranın ardından ekranlara dönmüş ve yeni bölümleriyle yine reytinglerde zirveye oturdu.

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey’in rüyası nedir?

Osman Bey rüyasında Şeyh Edebalı’nin kızı Bala Hatun’u görür ve onu babasından ister. Ancak Şeyh Edebalı fakir biri olması nedeniyle kızının aşiret reisine layık olmadığını düşündüğü için bunu kabul etmez.

Osman Gazi’nin rüyası nasıl?

Osman Bey aradan üç yıl geçtikten sonra bir gece yanına aldığı 70 adamıyla birlikte İnegöl kalesini almak için yola çıkar. Rumların Ermeni Beli mevkiinde pusu kurulmuştur. Ancak Osman Gazi yoluna devam eder. Büyük bir çatışma sonucu Osman Gazi’nin kardeşi Sarıbatı oğlu Bay- Hoca şehit düşmüştür.

Bu vefatın sonrasında Osman Bey üzüntü içinde geri döner ve uyuyakalır. Rüyasın yine Şeyh Edebalı’nın evinde kendini gören Osman Gazi, Şeyh’in göğsünden doğan bir ay görür ve bu ay yükselip kendi göğsüne girer.

Daha sonra Osman Gazi’nin göbeğinde çıkan bir ağaç belirir ve bu ağaç hızlı bir şekilde büyür. Bu büyük ağaç Asya, Afrika ve Avrupa kıtlarının semalarını kaplayacak şekildedir. Bu kadar büyük bir coğrafyayı kaplayan ağacın dallarından birinde kılıç şeklinde bir mücevher çıkar. Bu mücevher İstanbul’u işaret eder.

Şeyh Edebalı rüyayı nasıl yorumlamıştır?

Osman Gazi rüyasından uyanır ve hemen Şeyh Edebali’nin yanına gider. Edebali rüyayı şu şekilde yorumlar:

“Ey Osman! Müjdeler olsun ki, Allah, sana ve soyuna saltanat verdi. Dünya oğullarının himayesi altında ola. Kızım da sana helal oldu.”

Bu yorumun ardından Osman Gazi Bala Hatun ile evlenir. Osman Gazi yüzyıllar boyu dünyaya hakim olacak Osmanlı Devleti’nin kurucusu olur.

Sıcak haberler ve tüm ayrıntıları mobil uygulamamızda, hemen indir geri kalma!>>>Android Uygulaması Linki - İOS Uygulaması LİNKİ

Gündemdeki sıcak haberleri öğrenmek için hadi sen de YouTube kanalımıza abone ol, bildirimleri açmayı unutma! >>> Haberport YouTube kanalına abone ol!

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2020, 15:28

YORUM EKLE