Özel kanallar yapımcılara karşı birlik oldu! Tarihte bir ilk

Televizyon sektöründeki rekabet artık farklı bir boyut kazanıyor. Daha önce büyük bir rekabet halinde olan televizyon kanalları, günümüzde birlik olmaya doğru ilerliyorlar.

Özel kanallar yapımcılara karşı birlik oldu! Tarihte bir ilk

Televizyon sektöründe taşlar yerinden oynamaya başladı. Tevizyonculuğun ilk yıllarına göre daha kolektif bir yapıya bürünen kanalların, artık karşılıklı iletişimle yayın politikası güttüğü belirtiliyor. Milliyet Gazetesi yazarlarından Ali Eyüpoğlu, kaleme aldığı yazısında 1989 yılından beri karşılıklı rekabet içerisinde olan televizyon kanallarının artı daha fazla irttibatta olduklarının altını çizdi. Kanalların artık dünya standartlarına ulaşmak için karşılıklı çalıştığını belirten yazar, yöneticilerin daha fazla diyalog içerisine girdiğini bildirdi.

Bir yapımcının, bir dizi için Kanal D ile anlaştığını, ancak daha sonra Fox TV'nin daha çok para teklif ederek diziyi satın aldığını söyleyen Eyüpoğlu, bu olayın, kanallar arasındaki olumlu ilişkilerin bir meyvesi olduğunu söyledi.

ALİ EYÜPOĞLU'NUN O YAZISI:

Türkiye, ilk özel televizyon kanalı Star 1’le tanıştığında yıl 1989’du. Aradan geçen 30 yılda birçok özel televizyon kanalı açıldı, el değiştirdi ya da kapandı.Yıllardır sadece rakiplerine değil kendilerine de zarar veren rekabet içindeki ulusal eğlence kanallarının yöneticileri, 90’lı yıllarda başlayan savaşı 2019’da bitirdi.

Kanal D, ATV, Star TV, Show TV, FOX ve TV8’in genel müdürleri, yönettikleri kanalların gelir-gider dengesini oturtabilmek için ilk iş olarak aralarındaki vahşi rekabete son verdi.

Kurulduklarından bu yana ‘En çok izlenen’ ve ‘En yüksek reklam geliri’ne sahip kanal olmanın peşindeki kanal yöneticileri, rekabeti diyalog içinde sürdürmeye karar verdi.

Yeni bir dönem

Özel TV’lerin genel müdürleri arasında başlayan bu yeni süreçte neler mi oldu?

Kanalların tek gelir kaynağı reklamlar…

Televizyon kanalını gün birincisi yapan dizilerin aldığı reklamlar bile maliyeti karşılamaz noktaya gelince yöneticilerin yaptığı ilk iş, maliyeti yüksek projelerden vazgeçmek oldu.

Reklam gelirinin maliyetini karşılamadığı yüksek bütçeli diziler yerine daha düşük bütçeli projelere karar veren genel müdürler, yıllardır kanallar arasındaki rekabeti fırsata çeviren yapımcılara fırsat vermemek için, gelişmelerden birbirlerini haberdar etmeye başladı.

Kanal yöneticileri arasında başlayan bu diyalog süreci ilk meyvesini verdi!

Adı bende saklı yapımcılarından biri, yeni yayın dönemi için çekmek istediği projelerden birini Kanal D’ye götürdü.

Kanal D yöneticileri yapımcının projesini beğenince taraflar arasındaki görüşmeler başladı.

Şoke eden bilgi

Birkaç ay süren görüşme sonunda taraflar dizinin içeriği, oyuncu kadrosu, nerede çekileceği ve bölüm ücreti konusunda el sıkıştı. İş sözleşmeyi imzalamaya geldiğinde yapımcı sürekli tarihi erteleyince Kanal D Genel Müdürü Murat Saygı’nın içine kurt düştü. Altı mevkidaşına imza aşamasına geldikleri dizinin kendilerine teklif edilip edilmediğini soran Saygı, FOX Genel Müdürü Cenk Soner’den gelen yanıtla şoke oldu. Çünkü Saygı, oyuncularla görüşürken “Kanal D’ye çekeceğiz” dediği dizi için yapımcının bölüm başına 150 bin TL daha yüksek ücretle FOX’la el sıkıştıklarını öğrendi.

Saygı, yapımcıyla yaşadıkları süreci mevkidaşlarıyla paylaşınca, özel televizyon tarihinde bir ilk gerçekleşti.

FOX Genel Müdürü Cenk Soner, rakibine yapılanı kendine yapılmış gibi sayıp, söz konusu diziyi almaktan vazgeçti. Artan maliyetler ve azalan gelirler karşısında “Zararına rekabet”ten vazgeçen özel televizyonların genel müdürleri, yapımcıyla çalışmama konusunda anlaştı.

Yapımcı, yeni yayın dönemi için Kanal D ve Star TV’ye birer dizi çekecekti,o da fiyat kızıştırdığı proje gibi yalan oldu!

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2019, 21:34

YORUM EKLE

Popüler Haberler