Peşinatsız konut kredisi nasıl alınır? Hangi bankalar peşinatsız konut kredisi veriyor?

Bankalardan konut kredisi almak isteyen vatandaşların önündeki en büyük engel kredinin peşinat miktarıdır. Bu miktarı karşılamak için yeterli birikimi olmayan kişiler peşinatsız konut kredisi nasıl alınır, hangi bankalar peşinatsız konut kredisi veriyor sorularına yanıt aramaya başladı. İşte peşinatsız konut kredisi alabilmek için izlenmesi gereken adımlar.

Peşinatsız konut kredisi nasıl alınır? Hangi bankalar peşinatsız konut kredisi veriyor?

Konut satın almak isteyen vatandaşlar bankalardan konut kredisi almaktadır. Ancak bu krediyi alırken birçok banka peşinat talep etmektedir. Peşinat miktarı ise satın alınan konutun değerinin %20’si oranında olmaktadır. Bu miktarı ödemeye gücü olmayan kişiler, bankalardan peşinatsız kredi alma yöntemlerine başvurmaktadır.

Peşinatsız kredi veren bankalar

Bankalardan konut kredisi kullanabilmek için satın alacağınız konutun en az %20’si kadar peşinat ödemek gerekmektedir. Yani 500 bin TL’lik bir konut için yaklaşık 100 bin TL peşinat ödenmektedir. Akbank, İş Bankası, Garanti BBVA, TEB, Denizbank, Finansbank, HSBC ve Ziraat Bankası konut kredisi alacak müşterileri için evin değerinin %80’ine kadar peşinatsız kredi vermektedir.

Bazı banka şubeleri, hazırladıkları kredi paketleri ile müşterilerine ihtiyaç kredisi imkanı da sunmaktadır ve bu krediyi evin %20 oranına peşinat kabul ederek müşterilerine peşinatsız konut kredisi verirler.

Peşinatsız kredi alabilmek için diğer yöntemler

İpotek yöntemi

İpotek yöntemi peşinatsız kredi almanın bir diğer yolu olarak kullanılmaktadır. Bunun için sahip olduğunuz herhangi bir malı ipotek ettirmek gerekir. Öneğin 500 bin TL’lik bir konut için 100 bin TL peşinat isteniyorsa, bu durumda bankaya 100 bin TL değerinde bir daire ya da araç ipotek ettirerek kredi almak mümkündür.

Evin ekspertiz değerini yükseltmek

Evin değerini yüksek göstermek peşinatsız kredi almanın diğer yöntemidir. Öneğin 500 bin TL’lik bir konut alacaksınız ancak 100 bin TL peşinat ödemek için birikiminiz yok. Böyle bir durumda evin değerinin %25 üstünü gösterilirse peşinatsız kredi alınabilir. Buna göre değeri 500 bin TL olan bir evin değerini 625 bin TL göstererek 500 bin TL kredi alabilirsiniz. Ancak bu kadar yüksek tutarda bir kredi alabilmek için kredi notu iyi olmalı ve aylık gelirin 6 bin TL üzerinde olması gerekmektedir.

 

 

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2020, 08:06

YORUM EKLE

Popüler Haberler