2019 Ramazan Oruç Fitresi Ne Kadar? 2019 Fitre Miktarı Kaç TL? Fitre Nasıl Hesaplanır? Kimlere Verilir?

11 ayın sultanı Ramazan ayı heyecan ve sevinciyle yaklaşırken Müslümanlar Ramazan ayı ile ilgili araştırma yapmaya başladı. En çok araştırılan konulardan biri olan Ramazan oruç fitresi nedir, kimlere verilir, 2019 yılı için fitre miktarı ne kadar olacak ve Diyanet İşleri Başkanlığı bu yıl için fitrenin TL olacağını açıkladı mı sorularının cevabını sizler için derledik.

2019 Ramazan Oruç Fitresi Ne Kadar? 2019 Fitre Miktarı Kaç TL? Fitre Nasıl Hesaplanır? Kimlere Verilir?

Mübarek Ramazan-ı Şerif yaklaşırken Ramazan ayı ve oruç ile ilgili akıllarına pek çok soru gelen müminlerde hazırlıklarını tamamlamak için araştırma yapıyorlar. En çok sorulan soru ise Fıtır Sadakası miktarıdır. Her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen fitre miktarı bu yıl daha belirlenmedi. DİB’den yapılan Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş imzalı yazılı açıklamada toplantı yapıldığı ancak fitre miktarının daha belirlenmediği belirlendi.

Fıtır Sadakası Nedir?

Fitre, sözlük anlamı olarak yaratılış anlamına gelmektedir. Ramazan ayı ve Bayramına yetişen Müslümanların temel ihtiyaçları dışında kendileri ve vasisi olduğu ev ahalisi için hesaplayarak bayramdan önce ihtiyaç sahiplerine verdiği maddi bir ibadettir. Genel olarak bir kişinin günlük yemek ihtiyacını karşılayacak miktar olarak ifade edilir.

Fıtır sadakası Ramazan orucunun farz kılındığı hicretin 2. yılında meşru olmuştur.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2019, 03:30

YORUM EKLE

Popüler Haberler