Acil tıp teknisyeni (ATT) nedir, nasıl olunur? olma şartları nelerdir, kimler att olabilir?

Bu yazımızda sizlerle ATT olmak için aranan şartlardan ve ATT’lerin görevlerinden bahsettik. Kimler att olabilir? Att'ler ne görev yapar? maaşları ne kadardır? gibi konu başlıkları hakkında bilgiler aşağıda yer almakta.

Acil tıp teknisyeni (ATT) nedir, nasıl olunur? olma şartları nelerdir, kimler att olabilir?

Acil Tıp Teknisyenleri (ATT) Kimdir?

Günlük hayatta trafik kazası, iş kazası, yangın gibi insanlara zarar gelebilecek birçok durum meydana gelmektedir. Acil tıp teknisyenleri bu gibi kazalardan sonra ilk müdahaleyi yapan sağlık personelleridir. Paramedik olarakta bilinen ATT’ler 112 ‘nin aranması ardından hızlı bir şekilde hastanın yanına intikal ederler. Hayatımızın çok önemli bir yerinde olan acil tıp teknisyenlerinin görevleri nelerdir?

ATT’ler Ne İş Yapar?

Paramediklerin yapmakla yükümlü olduğu görevler aşağıda sıralanmıştır.

 • İş organizasyonu yapmak,
 • İntravenöz girişim yapmak,
 • Oksijen uygulaması yapmak,
 • Endotrakeal entübasyon uygulaması yapmak,
 • Uygun taşıma tekniklerini bilmek ve uygulamak,
 • Kırık, çıkık ve burkulmalarda stabilizasyonu sağlamak,
 • Yara kapatma ve basit kanama kontrolü yapmak,
 • Temel yaşam desteği protokollerini uygulamak,
 • Temel yaşam desteği uygulaması sırasında yarı otomatik ve tam otomatik ekstenal defibrilatörleri kullanmak,
 • Travma stabilizasyonu yaparak hastanın nakle hazır hale gelmesini sağlamak,
 • Mesleğe ait eğitim faaliyetlerine katılmaktır.

İnsanların hayatları söz konusu olduğunda diğer meslekler bir yana sağlık personelliği bir yana diyerek nasıl ATT olunabilir sorusunun yanıtına geçiyoruz.

Nasıl Paramedik Olunur?

Kısmen yeni bir meslek olarak sayılabilecek acil tıp teknisyenliği yapabilmek için, geçtiğimiz senelerde 4 senelik sağlık meslek lisesinden mezun olunması sonrasında üniversitelerde bulunan acil tıp teknisyenliği bölümlerine dikey geçiş yaparak mezun olunması yeterli oluyordu. Fakat sistemde gidilen değişiklik sonrası ATT olmak isteyen adayların üniversite sınavına katılarak yeterli puanı alması şartı aranmaya başlandı. Çoğu üniversitede 2 yıllık olan bölümden mezun olunması ardından stajyerlik süreci başlıyor. Tüm bu aşamaları başarılı bir şekilde atlatan adaylar Acil Tıp Teknisyeni olmaya hak kazanıyor.

ATT Olabilmek İçin Hangi Şartlar Aranıyor?

Mesleğin yapısı gereği ihtiyaç duyulan manevi özelliklerden başlıcaları ; insanlara yardım etmekten hoşlanılması, dikkatli, hassas, temiz, soğukkanlı olunması ve acil durum anında hızlı bir şekilde karar alabiliyor olunması şeklinde sıralanabilir. Manevi şartların yanında bulunması gereken bazı fiziksel şartlar da aranmakta. Erkek öğrencilerde 165 cm, kız öğrencilerde 160 cm ‘den kısa olunmaması ve boyun son 2 rakamından en çok 5 fazla ya da en çok 15 az kiloya sahip olunması aranan fiziksel şartlardan en önemlileri. Acil durum anında kurtarma ve taşıma işlemleri yapılırken bir ekip arkadaşı ile birlikte bu işlemi rahatlıkla gerçekleştirebilecek fizik yeterliliğine sahip olunması gerekmekte.

Acil Tıp Teknisyenlerinin İş Sahaları Nerelerdir?

Türkiye’ de gelişen teknoloji ile sağlık alanına yapılan yatırımlar da göz ardı edilemeyecek kadar fazlalaştı. Sağlık alanında yapılan bu yatırımların kamuya faydası tartışılmaz. Fakat bir o kadar da , fazladan iş imkanı tanınması sebebiyle sağlık personellerine faydası olmakta. KPSS sınavından yeterli puanı alan adaylar ATT olmaları sonrasında hem kamuda hem özel sektörde iş imkanı bulabiliyorlar. 112 acil tıp istasyonlarında, özel hastanelerde, devlet ve üniversite hastanelerinde, polikliniklerde, özel ambulans servislerinde, özel tıp merkezlerinin acil servislerinde ve yoğun bakım alanlarında çalışabilen Paramedikler için tercih edilebilecek birçok farklı iş alanı olduğu ortada. Değinilmesi gereken bir diğer nokta ise özel sektörde sağlık alanında rahat bir şekilde iş bulabilen ATT’ler kamuda yalnızca kendi branşlarında istihdam edilmektedirler.

ATT’lerin düzenli olarak aynı ortamda çalışmadıklarını, bazen açık bazense kapalı yerlerde bulunduklarını, kimi zaman gece nöbetleriyle görevlendirildiklerini ve meslekleri gereği sürekli diğer sağlık personelleri ve hasta yakınlarıyla diyalog halinde olduklarını belirterek yazımızı sonlandırıyoruz.

Bu yazımızda sizlerle ATT olmak için aranan şartlardan ve ATT’lerin görevlerinden bahsettik. Konu hakkındaki görüşlerinizi yorum bölümünden belirtebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2019, 20:25

YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat
Murat - 1 yıl Önce

Att olmak istiyorum lise 2 yim ne yapmam gerekli

Cansu
Cansu - 10 ay Önce

Sağlık meslek lisesi şartmı anadolu lisesindeyim ve att okumak istiyorum biliyorsanız yardımcı olur musunuz??

nagihan
nagihan @Cansu - 5 ay Önce

hayır canım meslek lisesi şart değil, üniversite de "Acil ve İlk Yardım" okuman yeterli :)

Zeynep
Zeynep - 1 yıl Önce

Att olmak istiyorum

Ayfer
Ayfer - 12 ay Önce

Att olmak istiyorum ama boyum 1.60 değil malesef puanım yeterli bile olsa alım olmuyor mu

Arzu
Arzu - 12 ay Önce

Merhaba ben arzu boyum1,60 lise 3 teyit bölümüm de var el sanatları şuan bilmiyorum ne yapacağı mı att olmak çok güzel bir meslek hayırlısı olsun

berivan
berivan - 11 ay Önce

Ben lise bittirdim lakin tek tyt girip att olunuyormu araştırdım gerekli cvp bulamadım

Batuhan
Batuhan - 10 ay Önce

Arkadaslar

Betül
Betül - 1 yıl Önce

Bende ATT olmak istiyorum şu an lise 3üm ve hiç bir şekilde bölüm falan da seçmedim ama napacağımıda bilmiyorum

murat
murat @Betül - 8 ay Önce

Ben meslek okulunda okuyorum bölümüm BÜRO ne yapacağımı bilmiyorumPopüler Haberler