Aile hekimi maaşları - Aile hekimleri ne kadar maaş alıyor?

Faaliyetlerine son yıllarda hız kazandırılan aile hekimleri, erişim konusundan büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bu meslekte çalışan Aile hekimlerinin aldığı maaşlar ve meslekle ilgili bilinmeyenlere içeriğimizde yer verdik.

Aile hekimi maaşları - Aile hekimleri ne kadar maaş alıyor?

Ülkemizde sağlık alanında gelişmelerle doğan meslek grupları arasında aile hekimi büyük bir öneme sahiptir. Aile hekimleri, hastalarının sağlık durumunu kontrol ve tedavi eder, uzmanlık alanı olmayan bir problemle karşılaştığında kliniğe yönlendirebilir. Türkiye’de de her aile bireyinin bir aile hekimi bulunmaktadır. Genellikle ikametgah bölgesine göre kişiler en yakın sağlık noktasında aile hekiminden sağlık noktasında tavsiye alabilmektedir.

Aile hekimleri, hastalık tanısı koyarak reçete yazabilme yetkisine sahiptir. Aynı zamanda eğer hasta engelli ise, aile hekimi evde özel tedavi yöntemleri uygulayabilmektedir. Özellikle de hamilelik sürecinde sıkı bir desteğe ihtiyaç duyan kadınlar için aile hekimi hayati bir önem taşımaktadır. Hatta genellikle hamile kadınlarla ilgili durumlar not edilir ve buna uygun olarak tavsiyeler verilerek pratik bir çözüm elde edilir. 2002 yılından bu yana Türkiye’de uygulanmakta olan bu sistem, bütün yaş gruplarına hizmet vermektedir.

Aile Hekimi Nasıl Olunur?

Aile hekimi olabilmek için öncelikle herhangi bir yükseköğretim kurumunda tıp eğitimi almak gerekmektedir. Tıp öğrenimini tamamlayan birey 3 yılı aşkın bir süre aile hekimliği eğitim programlarını başarıyla tamamlamak zorundadır. 2019 yılındaki değişiklikle bekar bir aile hekimi ortalama olarak 5500-6000 TL maaş ile istihdam edilmektedir. Bu ücretin yanı sıra doktor, hasta sayısına bağlı olarak da ek ücret almaktadır.

Sözleşmeli olarak görev yapan bir personel, 1000 kişiyi kontrol etmesi halinde ekstra 2000 TL ödeme alır. Kadrolu bir personel ise kayıtlı 1000 kişiyi tedavi ederek fazladan 1500 Türk Lirası ekstra almaya hak kazanır.

Aile Hekimi En Fazla Ne Kadar Kazanabilir? Ne Kadar Maaş Alır?

Aile hekimlerinin çalışma durumlarına bağlı olarak fazladan ödemeler yapılmaktadır. Ancak bu ödemeler yasalarla sınırlandırılmıştır. Son düzenlemeye göre, aile hekiminin maaşı tavan ücretin 6 katından daha fazla olamaz. Yani bir aile hekiminin 19 bin Türk Lirası’ndan daha fazla bir ücret alması söz konusu değildir. Çünkü belirli bir limit doldurulduktan sonra devlet bunun için ekstra bir ödeme yapmaz.

Aile hekimleri için sağlanan bir diğer kolaylık ise, bu bireylerin bütün masrafları devlet tarafından ek ödeme olarak verilmektedir. Öneğin telefon faturası, kira, intenet gibi bütün ödemeler maaş fazlası olarak kişinin şahsi hesabına aktarılır.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 14:59

YORUM EKLE